ارسال سیگنال‌های «نزدیکی» از سوی ترکیه برای مصر.. قاهره: «اقدامات مهم است، نه اظهارات»

ارسال سیگنال‌های «نزدیکی» از سوی ترکیه برای مصر.. قاهره: «اقدامات مهم است، نه اظهارات»

دوشنبه, 14 سپتامبر, 2020 - 07:30

برای دومین بار در عرض چند هفته، مقامات ترکیه تلاش کردند تا تمایل به «نزدیک شدن و برقراری ارتباط» با قاهره را نشان دهند، در حالی که دیروز سامح شکری وزیر امور خارجه مصر، به‌طور ضمنی دربارهٔ این اظهارات گفت که کشورش «اقدامات، نه اظهارات و بیانیه‌ها را رصد می‌کند».

وی معتقد است که اقدامات آنکارا «منجر به گفتگو، تفاهم و گشودن صفحه جدید نمی‌شود».

در ژوئیه گذشته، شکری اظهارات مولود چاووش اوغلو همتای ترک خود دربارهٔ «انجام مذاکرات بین مقامات ترکیه و مصر» در مورد تحرکات در منطقه شرق مدیترانه را رد کرد. اوغلو گفته‌است که «گفتگوهایی بین ترکیه و مصر در مورد منافع مشترک انجام شده‌است».

آخرین اظهارات در راستای تلاش ترکیه برای نزدیک شدن از سوی مشاور رئیس‌جمهور یاسین آکتای که روز گذشته توسط خبرگزاری آناتولی منتشر شد. او گفت که «بدون در نظر گرفتن اختلاف سیاسی موجود، باید بین مصر و ترکیه تماس برقرار شود».

وی گفت: «ما باید صلح را در لیبی برقرار کنیم تا اتحاد و ثبات آن را حفظ کنیم و این چشم‌انداز جای اعتراض ندارد و باید در این مورد اتفاق نظر حاصل شود… اگر در این مورد به توافق برسیم، تمام منافع مصری‌ها حفظ خواهد شد، در حالی که اشغالگران که می‌خواهند لیبی را اشغال کنند باید از آن خارج شوند».

وی احتمال درگیری نظامی با مصر را رد کرد و گفت: «ارتش مصر نمی‌تواند علیه ترکیه شروع به جنگ کند. این کاملاً غیر منطقی است و هیچ دلیل و توجیهی برای آن وجود ندارد. ارتش مصر ارتش بزرگی است و ما بسیار به آن احترام می‌گذاریم، زیرا ارتش برادران ما است».

وی اضافه کرد که «حضور ما در دریای مدیترانه برای مخالفت یا حمله به کسی نیست، بلکه برای دفاع از خود، سرزمین و حقوق ماست. ترکیه قادر به دفاع از حقوق خود است، در حالی که ما به حقوق همه احترام می‌گذاریم. البته، ما نمی‌گوییم که مدیترانه به ما تعلق دارد، بلکه می‌گوییم همه حق دارند، چه مصر، سوریه، فلسطین، لبنان، یونان یا ترکیه».

نکته قابل توجه این بود که اظهارات مصری در مورد اظهارات آکتای بدون نام بردن از وی و به مناسبت قابل توجهی صورت گرفت، به طوری که اظهارات شکری در هنگام ملاقات با همتای ارمنی خود زهراب مناتساکیانیان بود که در قاهره به سر می‌برد.

 شکری روز گذشته گفت، «مصر اقدامات را رصد می‌کند، نه گفته‌ها و اظهارات، زیرا اگر اظهارات سازگار و مطابق با سیاست‌ها نباشد، این گفته‌ها مهم نخواهد بود».

شکری در یک کنفرانس مطبوعاتی با وزیر امور خارجه ارمنستان گفت: سیاست‌های ترکیه هم در لیبی و هم در عراق توسعه طلبانه و بی‌ثبات کننده منطقه است.

اخیراً قاهره و آنکارا وارد مناقشات حقوقی و سیاسی در مورد اکتشاف گاز در مدیترانه شده‌اند.

ترکیه در فوریه ۲۰۱۸ اعلام کرد که قانونی بودن توافقنامه ای را که مصر و قبرس در سال ۲۰۱۳ برای کشف شرق مدیترانه امضا کردند را به رسمیت نمی‌شناسد، در حالی که قاهره در آن زمان تأکید کرد که «این توافق‌نامه از نظر قانونی بودن توسط هیچ‌یک از طرفین قابل اعتراض نیست، و با قواعد حقوق بین‌الملل سازگار است، و به عنوان یک توافقنامه بین‌المللی به سازمان ملل ارسال شده‌است».

مصر، یونان، قبرس و چندین کشور نیز با تفاهم نامه امضا شده توسط ترکیه با دولت «الوفاق» لیبی در مورد ترسیم مرزهای دریایی مخالفت کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای