فشار مکرون بر سیاستمداران لبنان برای تشکیل کابینه دولت

فشار مکرون بر سیاستمداران لبنان برای تشکیل کابینه دولت

دوشنبه, 14 سپتامبر, 2020 - 01:30

کاخ الیزه اعلام کرد امانوئل مکرون رئیس‌جمهوری فرانسه به دولت لبنان فشار می‌آورد که این هفته کابینه را تشکیل داده و کشور را از این بحران خارج کند.

لبنان در بدترین وضعیت خود بعد از جنگ‌های داخلی ۱۹۷۵–۱۹۹۰ به سر می‌برد.

سیاستمداران لبنان اول سپتامبر و در هنگام دیدار مکرون از بیروت به او قول داده‌اند که تا طی دو هفته یک دولت تکنوکرات بدون وابستگی‌های حزبی، برای پایان دادن به یک بحران اقتصادی بزرگ که با انفجار مهیبی در بندر بیروت در ۴ اوت تشدید شد، تشکیل شود.

به گزارش رویترز، یک مقام دولتی نیز گفته‌است که مصطفی ادیب نخست‌وزیر مکلف لبنان روز دوشنبه برنامه خود برای تشکیل کابینه را به میشل عون رئیس‌جمهوری این کشور ارایه خواهد کرد تا روند تشکیل دولت سریعتر پیش برود.

دفتر ریاست جمهوری فرانسه همچنین گفت که مکرون به تماس‌های خود با بازیگران سیاسی مختلف در لبنان برای تشکیل کابینه در موعد مقرر ادامه می‌دهد.

یک منبع نزدیک به نبیه بری رئیس پارلمان لبنان گفته‌است که مکرون روز شنبه با او تماسی تلفنی داشته تا برای رفع مانعی که در تعیین پست وزارت دارایی پیش آمده بود، تلاش کند.

نبیه بری رهبر جنبش شیعی امل و متحد حزب‌الله است. پست وزارت دارایی معمولاً در اختیار شیعیان است.

بری گفته بود: در خصوص تشکیل دولت جدید ما شاهد دستورالعمل‌هایی برای وزارتخانه‌ها و خط‌ونشان کشیدن‌هایی از خارج لبنان و نیز عدم آغاز رایزنی‌ها و گفت‌وگوها در این زمینه هستیم. ما به ادیب ابلاغ کردیم که با این وضع، تمایلی برای شرکت در دولت آینده نداریم.

مصطفی ادیب سیاستمدار اهل سنت و سفیر سابق لبنان در برلین به عنوان نخست‌وزیر موقت انتخاب شده و مسئول تشکیل کابینه جدید است. او تا کنون اظهار نظر رسمی زیادی نکرده‌است اما منابع مطلع می‌گویند که ادیب می‌خواهد ریاست وزارت‌خانه‌ها را دچار تحول کند، که برخی از آنها برای سال‌ها در دست یک گروه و حزب سیاسی بوده‌اند.

وام‌دهندگان بین‌المللی در سال ۲۰۱۸ وعده میلیاردها دلار کمک اقتصادی را دادند اما این کمک‌ها به خاطر شکست لبنان در اجرای اصلاحات ساختاری به تعلیق درآمده است.

فرانسه برای مدیریت مشکلات اقتصادی و فساد دولتی در لبنان یک نقشه راه طراحی کرده تا با اجرای آن کمک‌های مورد نیاز بین‌المللی به این کشور اعطا شود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای