ایران بیش از ۱۳ هزار نفر را در غرب فرات و جنوب سوریه جذب و شیعه کرده‌است

ایران بیش از ۱۳ هزار نفر را در غرب فرات و جنوب سوریه جذب و شیعه کرده‌است

دوشنبه, 14 سپتامبر, 2020 - 01:15

پدرخوانده‌های «نیروهای ایرانی» و شبه نظامیان وفادار به آنها عملیات به‌کارگیری نیروها به ویژه در جنوب سوریه و منطقه غرب فرات را ادامه می‌دهند. به طوری که این نیروها به‌طور گسترده‌ای در آنجا گسترش یافته و به عنوان مناطق اصلی نفوذ خود در سوریه در نظر گرفته شده‌اند.

روند عضوگیری در مناطق اصلی نفوذ شبه‌نظامیان در کشور با همان اسلوب دیرین ادامه دارد که در آن از دست و دل‌بازی مادی و تحریک عواطف و گرایشات مذهبی نهایت استفاده می‌شود و شامل مناطق المیادین و اطراف ان، منطقه البوکمال و دیگر مناطق در حومه دیر الزور در غرب فرات در چارچوب باصطلاح «گردان‌های العرین» وابسته به لشکر ۳۱۳ شمال درعا و همچنین منطقه اللجاه و دیگر مناطق در حومه درعا، خان ارنبه و شهر البعث در حومه قنیطره در نزدیکی مرز با منطقه اشغالی جولان می‌شود.

بر اساس آمار دیده‌بان حقوق بشر سوریه شمار داوطلبان در میان نیروهای ایرانی و شبه‌نظامیان وابسته به ایران در جنوب سوریه به ۷۴۰۰ تن رسیده و ۵۹۰۰ جوان و مرد سوری نیز در سنین مختلف به آنها پیوستند.

همچنین روند «شیعه سازی» این افراد انجام شده و این روند برای جذب افراد بیشتر نیز ادامه دارد.

این در حالی است که شبه‌نظامیان ایران عملیات عضوگیری را با استفاده از مشغول بودن روسیه به توافق با ترکیه در شمال سوریه، به شدت دنبال می‌کنند.

در همین راستا، مسئول مرکز فرهنگی ایرانیان در دیرالزور «حاج مرتضی» دستور داد یک ساختمان در نزدیکی «بیمارستان السلام» در شهر المیادین تجهیز شود تا یک مرکز فرهنگی در این شهر مانند سایر مراکز تأسیس شده توسط ایران در دمشق و حومه آن و سایر مکان‌های سوریه باشد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای