امارات و بحرین توافقنامه صلح تاریخی با اسرائیل را در کاخ سفید امضا کردند

امارات و بحرین توافقنامه صلح تاریخی با اسرائیل را در کاخ سفید امضا کردند

ترامپ قول داد فلسطینی‌ها را همراه کند و ایران را به میز مذاکرات بیاورد.. بن زاید تأکید کرد که هر گزینه دیگری به غیر از صلح به معنای نابودی است.. الزیانی اظهار کرد که درگیری‌ها باعث محرومیت نسل‌های جدید از شکوفایی شده‌است
چهارشنبه, 16 سپتامبر, 2020 - 00:45

در باغ جنوبی کاخ سفید، با نظارت و حمایت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، امارات متحده عربی، بحرین و اسرائیل روز گذشته (سه شنبه) دو توافق‌نامه صلح، به زبان‌های عربی، عبری و انگلیسی، بدون مصافحه بین رهبران را مطابق با دستورالعمل‌های بهداشتی امضا کردند.

با این حال، این توافق مانع از توصیف اتفاقات رخ داده ترامپ به عنوان «طلوع خاورمیانه جدید» نبود، او اعلام کرد «پنج یا شش کشور عربی هستند» بدون اینکه نامی از آن‌ها ببرد، به این کاروان ملحق می‌شوند.

 با این حال، دنیس راس نماینده پیشین ایالات متحده پیش‌بینی کرد که طی ۵ سال آینده، خواه ترامپ در دوره دوم پیروز شود یا جو بایدن نامزد دموکرات این مسئولیت را بر عهده گیرد سایر کشورها همچون سودان، عمان و مراکش مراحل عادی سازی با اسرائیل را آغاز کنند.

منابع دیپلماتیک عرب آنچه کاخ سفید روز گذشته شاهد آن بود را «تحول اساسی در روند مناقشه‌ها در خاورمیانه» توصیف کردند و گفتند «سقوط دیوار جدایی بین کشورهای خلیج و اسرائیل تغییر عمده ای در معادلات و موازنات ایجاد می‌کند و افق‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی را باز می‌کند که برای دهه‌ها بسته شده‌است».

آنها می‌گویند که سقوط دیوارهای قدیمی اغلب منجر به از بین رفتن تابوها و گفتمان و ایجاد تغییرات عمیق در روابط و اتحادها می‌شود.

بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل نماینده کشورش بود، در حالی که وزرای امور خارجه امارات و بحرین، عبدالله بن زاید آل نهیان و عبداللطیف بن راشد الزیانی، در این مراسم تاریخی، با حضور بیش از ۷۰۰ مهمان از دولت ایالات متحده، اعضای کنگره و سفرا در واشینگتن، به نمایندگی از کشورهای خود حضور داشتند.

قبل از مراسم، امضاکنندگان سخنرانی کردند و توافقنامه را به اتفاق آرا تاریخی توصیف کردند. عبدالله بن زاید با تأکید بر اینکه کشورش «امروز دست صلح را دراز کرده و صلح را دریافت می‌کند»، افزود: «هر گزینه دیگری به جز صلح نابودی است».

به نوبه خود، الزیانی تأکید کرد که توافقنامه صلح به کشور او کمک می‌کند تا فلسطینیان را بیشتر یاری دهد.

به موازات این جشن تاریخی، تعداد زیادی از فلسطینی‌ها، از سازمان‌های آمریکایی و عربی، اعتراضی را در بیرون کاخ سفید ترتیب دادند و پرچم‌های سیاه را برای نکوهش این دو توافق برافراشتند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای