خشم و اندوه لبنانی‌ها از آتش‌سوزی شاهکار زُها حدید

خشم و اندوه لبنانی‌ها از آتش‌سوزی شاهکار زُها حدید

قرار بود این مرکز خرید پس از ۶ سال انتظار افتتاح شود
پنجشنبه, 17 سپتامبر, 2020 - 11:45

لبنانی‌ها سه‌شنبه خود را با فاجعه جدیدی آغاز کردند. پس از انفجار مهیب بندر در ماه اوت گذشته که منجر به کشته شدن نزدیک به ۲۰۰ نفر شد. این سومین آتش‌سوزی در بیروت طی یک هفته و در همان منطقه است.

این بار قربانی شاهکاری است که توسط معمار کلاس جهانی عراقی زها حدید طراحی شده‌است. این بنای زیبا که ساخت آن ۴ سال به طول انجامیده‌است، به پایان خود رسیده‌است و قبل از افتتاح آن، تنها کارهای جزئی باقی مانده‌است.

انفجار بندر که ماه گذشته رخ داد، علیرغم مجاورت با آن، نتوانست آن را نابود کند. حالا آتش‌سوزی در طرف مقابل هتل هیلتون رخ داد و باعث از بین رفتن تقریباً نیمی از این منطقه و سیاه شدن آن شد.

این آتش‌سوزی عمدتاً به نمای خارجی ساختمان که به عنوان تنها مجتمع تجاری در مرکز شهر بیروت طراحی شده‌است، آسیب زده‌است.

این ساختمان متعلق به شرکت «Solidere» است که توجه ویژه ای به زیبایی مکان‌های مرکز شهر داشت.

این مجموعه به عنوان باقیمانده یک مکان توسعه یافته بازار بیروت است که در طول جنگ داخلی به‌طور کامل ویران شد و با طراحی ترکیبی از مدرنیته شرقی و غربی بازسازی شد و توسط رافائل مونئو فرانسوی و کوین داش انگلیسی طراحی شد.

طراحی مجتمع مجاور به دلیل گسترش جغرافیای بازار و زیبایی هنری نفیس آن، به زها حدید معمار مشهور سپرده شد.

حدید بیروت را به خوبی می‌شناسد و در دانشگاه آمریکایی آن تحصیل می‌کرد، وی نظر خاص خود دربارهٔ بازسازی مرکز شهر تخریب شده پس از جنگ را داشت و اواخر عمرش برای او میسر شد تا در طراحی نهایی آن شرکت کند.

شرکت Solidere، مالک این ساختمان، بیانیه ای صادر و در آن اظهار کرد: "در ساعت ۷:۵۰ صبح روز سه شنبه ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰، هنگامی که برخی از کارگران برای ساخت پروژه مهندس فقید زها حدید (در دست ساخت) کار می‌کردند هنگام تعمیرات در طبقه همکف ساختمان در ضلع شمال غربی بازار بیروت، آتش گرفت.

این امر منجر به گسترش سریع آتش‌سوزی شد، علی‌رغم اینکه کارگران سایت سعی در کنترل آن با استفاده از کپسول‌های آتش‌نشانی داشتند، اما نتیجه ای نداشت، تا اینکه بلافاصله عوامل آتش‌نشانی و دفاع مدنی (پدافند غیرعامل) وارد عمل شدند و آن را خاموش کردند.

همزمان، شرکت طرف قرارداد «سلطان ستیل» با صدور بیانیه ای به شایعاتی مبنی بر آتش‌سوزی در ساختمان زها حدید به دلیل کارهای جوشکاری توسط این شرکت پاسخ داد.

در این بیانیه آمده‌است: «شرکت (فولاد ستیل) آتش‌سوزی در ساختمان زها حدید در اثر جوشکاری یا کار انجام شده توسط این شرکت را تأیید نمی‌کند و تأکید می‌کند که کار جوشکاری را در بخشی که آتش‌سوزی بیش از یک سال پیش رخ داده‌است، به پایان رسانده‌است».

طراحی این شاهکار معماری دو سال به طول انجامید و ساخت آن از ۴ سال پیش آغاز شد، اما کارها به کندی پیش رفت و با بحران‌های پی در پی، که آخرین آنها بحران کرونا بود، روند کندی آنها افزایش یافت. مرکز خرید بیروت یکی دیگر از مواردی است که زها حدید طراحی کرده‌است.

این بنا شامل پنج طبقه، به مساحت ۲۶٫۳۷۰ متر مربع، علاوه بر بخش‌های فروشگاه در طبقه همکف و زیرزمین است و قرار است شامل آپارتمان‌ها و یک رستوران در طبقه بالای آن باشد.

نمای آن با چرخشی و خطوط سفیدی که به دور آن می‌پیچند و شکل مکعبی در اندازه‌های مختلف، به چشم می‌آید.

قسمت داخلی نیز همان روح منحنی‌های بیرونی را حفظ می‌کند. به نظر می‌رسد سالیدر مصمم است تا آنچه را که در اثر آتش‌سوزی خراب شده بود، بازیابی کند.

معماری که قبلاً در این ساختمان کار می‌کرد توضیح می‌دهد که این بنا طبق استانداردهای بین‌المللی ساخته شده و ساخت آن از بالاترین استانداردهای ایمنی عمومی پیروی می‌کند.

در طراحی استثنایی آن، دشوارترین و گرانترین اجرا نماهای خارجی است که بعضی از آنها سوخته‌است. گزارش شده‌است که هزینه این شاهکار ۴۰ میلیون دلار است.

آتش‌سوزی‌های مکرری که همیشه به عملیات جوشکاری خارج از کنترل نسبت می‌دادند، منجر به خشم لبنانی‌ها شده‌است.

بسیاری منتظر افتتاح این ساختمان زیبا و دوست داشتنی بودند. در میان انبوه خبرهای ناخوشایند در لبنان، خبر خوش، این است که تلفات مادی است و تیم‌های دفاع مدنی آتش را قبل از رسیدن به قطعات بزرگتر و مناطق وسیع تر کنترل کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای