داعش با «۲۰ گروه» در حال گسترش در جهان است

داعش با «۲۰ گروه» در حال گسترش در جهان است

جمعه, 18 سپتامبر, 2020 - 13:15
یک جنگجوی داعشی پرچم سازمان تروریستی را در موصل عراق به اهتزاز درمی‌آورد (آرشیویی- رویترز)

مدیر مرکز ملی مقابله با تروریسم در آمریکا تأکید کرد، گروه تروریستی داعش علی‌رغم ریشه‌کن شدن در سوریه، اعلام پیروزی بر آن در عراق و نابودی سرکردگانش همچنان به گسترش خود در سطح بین‌المللی از طریق یک شبکه متشکل از ۲۰ گروه ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، کریستوفر ملر مدیر مرکز ملی مبارزه با تروریسم آمریکا در نطقی در مجلس نمایندگان این کشور گفت: علی‌رغم همه این موفقیت‌ها، داعش بارها و بارها قدرت خود برای برخاستن از تلفات سنگینی که در طی شش سال گذشته متحمل شده، نشان داده‌است. این کار با تکیه بر کادر متخصصی از سرکردگان کهنه‌کار و شبکه‌های سری گسترده و کاهش فشارهای مبارزه با تروریسم صورت گرفته‌است.

از زمان کشته شدن رهبر سازمان ابوبکر البغدادی و دیگر رهبران برجسته در ماه اکتبر، رهبر جدید محمد سعید عبدالرحمن المولی، حملات جدید جناح‌های وابسته به سازمان را مدیریت کرد که از نظر جغرافیایی بسیار دور از موقعیت رهبری هستند.

این سازمان دیروز (پنجشنبه)، مسئولیت حمله در نیجر در ۹ اوت که منجر به هشت کشته، از جمله شش کارگر امدادی فرانسوی شد را بر عهده گرفت.

وی افزود: داعش با استفاده از بمب‌های دستی و خمپاره دست به عملیات‌های ترور و حملات گسترده به ویژه در مناطق روستایی عراق و شرق سوریه زده‌است.

در میان این حملات، عملیاتی که در ماه مه انجام شد منجر به کشته و زخمی شدن ده‌ها سرباز عراقی شد.

این مقام آمریکایی تأکید کرد: داعش اقداماتش را با انتشار فایل‌های ویدئویی مستندسازی می‌کند تا ادعا کند همچنان مسلح هستند و تشکیلاتشان در سوریه و عراق از بین نرفته‌است.

ملر افزود: داعش در حال حاضر به دنبال آزاد کردن خانواده‌های بازداشت شده عناصر خود در شمال شرق سوریه است.

او در ادامه گفت: شبکه جهانی این گروه در خارج از سوریه و عراق هم‌اکنون شامل حدود ۲۰ گروه می‌شود.

وی افزود که این سازمان نتایج متفاوتی را به دست می‌آورد، اما همان‌طور که در حمله نیجر نشان داده شد، قوی‌ترین عملکرد خود را در آفریقا ثبت کرده‌است.

به گفته ملر، داعش همچنین به دنبال حمله به اهداف غربی است اما عملیات ضد تروریسم مانع این امر می‌شود.

ملر با اشاره به آخرین وضعیت القاعده گفت، «القاعده» مصمم است که حملات خود را به ایالات متحده و اروپا آغاز کند.

به گفته ملر، جناح‌های وابسته به القاعده در یمن و آفریقا هنوز قادر به حملات خونین هستند، اما توانایی تشکیلات این سازمان در هند و پاکستان بسیار ضعیف شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای