همکاری خلیج: ادامه حملات حوثی‌ها علیه سعودی تهدیدکننده امنیت منطقه است

همکاری خلیج: ادامه حملات حوثی‌ها علیه سعودی تهدیدکننده امنیت منطقه است

وی از بیانیه صادره از سوی مجموعه وزارتی دربارهٔ یمن استقبال کرد
شنبه, 19 سپتامبر, 2020 - 08:45

دبیرخانه شورای همکاری خلیج ادامه حملات شبه‌نظامیان حوثی برای هدف قرار دادن غیرنظامیان در پادشاهی عربی سعودی به وسیله موشک‌ها و پهپادها که تهدیدی علیه امنیت و ثبات منطقه است را محکوم کرد و در عین حال بر حمایت از همه اقداماتی که سعودی برای محافظت از امنیت و تمامیت ارضی‌اش اتخاذ می‌کند، تأکید کرد.

نایف الحجرف دبیرکل شورای همکاری خلیج از بیانیه صادره از سوی مجموعه وزرای ایالات متحده آمریکا، چین، فرانسه، روسیه، آلمان، کویت، سوئد و اتحادیه اروپا دربارهٔ یمن استقبال کرد.

در بیانیه وزرای کشورهای مذکور نسبت به یورش شبه‌نظامیان حوثی به سوی استان مأرب که تلاش‌های بین‌المللی به رهبری سازمان ملل برای پایان دادن به بحران را تضعیف و بحران انسانی در یمن را تشدید می‌کند، ابراز نگرانی شده‌است.

وی ابراز امیدواری کرد موضع گروهی وزرای کشورهای یاد شده به فراهم کردن شرایط مناسب برای عملیاتی کردن فراخوان مارتن گریفتس فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن بیانجامد.

الحجرف یادآور شد که فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن پیش‌تر برای بررسی اقدامات و ابزارهای اجرای آتش‌بس دائمی در یمن، اتخاذ گام‌های اعتمادساز و از سرگیری روند سیاسی از طریق ورود به رایزنی‌ها جهت دستیابی به راه حل سیاسی مستند بر مرجع‌های سه‌گانه شامل طرح‌ابتکار خلیجی، مکانیسم‌های اجرایی آن، نتایج کنگره گفتگوهای فراگیر ملی و قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت، فراخوان داده بود.

الحجرف همچنین به اعلام آتش‌بس یکجانبه در ماه آوریل ۲۰۲۰ از سوی ائتلاف و دولت قانونی یمن در پاسخ مثبت به فراخوان آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل اشاره کرد که خواستار برقراری آتش‌بس در همه مناطق جهان جهت تمرکز تلاش‌ها برای مقابله با پاندمی کرونا شده بود.

دبیرکل شورای همکاری خلیج همچنین از جامعه بین‌المللی خواست به مسئولیت‌هایش و اقدامات جدی برای متوقف کردن حملات شبه‌نظامیان حوثی به استان مأرب و ورود بدون تأخیر به روند حل سیاسی، عمل کند.

او همچنین از جامعه جهانی و سازمان ملل متحد خواست تا به مسئولیت‌هایشان در قبال خطر احتمالی وقوع فاجعه اقتصادی و زیست‌محیطی ناشی از عدم امکان دسترسی تیم کارشناسان فنی به نفتکش صافر، عمل کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای