هلند علیه سوریه به دلیل «نقض حقوق بشر» شکایت می‌کند

هلند علیه سوریه به دلیل «نقض حقوق بشر» شکایت می‌کند

شنبه, 19 سپتامبر, 2020 - 08:45

هلند از عزم خود برای شکایت از حکومت سوریه به دلیل «نقض شدید حقوق بشر» به دیوان بین‌المللی دادگستری خبر داد و گفت: باید سوریه برای نقض حقوق بشر و استفاده از سلاح شیمیایی پاسخگو باشد.

استف بلوک وزیر خارجه هلند در نامه ای به پارلمان این کشور این اقدام را رسانه ای کرده‌است.

این پرونده که به سوریه نیز ابلاغ شده، ممکن است به دیوان بین‌المللی دادگستری (لاهه) ارجاع داده شود.

استف بلوک وزیر خارجه هلند در بیانیه‌ای گفت: «رژیم اسد بارها و بارها مرتکب جنایات هولناکی شده. مدارک و شواهد فراوانی در اثبات این جنایات وجود دارد و حکومت سوریه باید مجازات شود».

در این نامه به تعهد سوریه برای احترام به کنوانسیون سازمان ملل علیه شکنجه اشاره شده‌است که دمشق در سال ۲۰۰۴ آن را امضا کرده‌است.

هلند پس از سنگ اندازی روسیه جلوی چندین تلاش در شورای امنیت سازمان ملل متحد برای ارجاع موارد نقض حقوق بشر در سوریه به دادگاه جنایی بین‌المللی، تصمیم گرفت این گام را بردارد.

وزیر خارجه هلند افزود: «رژیم اسد در سرکوب مردم سوریه از شکنجه‌های هولناک، سلاح‌های شیمیایی و بمباران بیمارستان‌ها استفاده کرده‌است. عدالت در مورد قربانیان این جنایات باید اجرا شود و هدف ما از تعقیب قضایی مسئولان این جنایات همین است».

هلند می‌گوید که جنگ داخلی که حدود ۱۰ سال در سوریه جریان دارد حداقل ۲۰۰ هزار کشته برجای گذاشته‌است، در حالی که ۱۰۰ هزار هنوز مفقود هستند و ۵/۵ میلیون نفر مجبور به فرار به کشورهای همسایه شده‌اند.

یک وکیل مخالف رژیم روز گذشته در صفحه فیسبوک خود نوشت: «تصمیم دولت هلند برای ارسال شکایت به دیوان بین‌المللی دادگستری در مورد سوریه و اظهارات وزیر امور خارجه این کشور در برابر پارلمان به هیچ وجه مطابق با خواسته‌های مردم سوریه یا همه قربانیان عدالت نیست و پوشش کم‌کاری کشورهایی است که ۱۰ سال است در مورد جنایات رژیم سوریه سکوت کرده‌است».

وی افزود، «دیوان بین المللی دادگستری صلاحیت رسیدگی به موارد شکنجه را ندارد؛ و ارجاع پرونده به آن به رسمیت شناختن کامل رژیم سوریه است که رژیم فعلی یک دولت است و نه یک باند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای