راهیابی کاندیدای سعودی به لیست پنج نفره برای مدیریت سازمان تجارت جهانی

راهیابی کاندیدای سعودی به لیست پنج نفره برای مدیریت سازمان تجارت جهانی

امیدواری اعضا به برنامه‌های التویجری برای برآورده کردن آرزوهای سازمان در مرحله حساس کنونی
شنبه, 19 سپتامبر, 2020 - 10:45

همزمان با خروج نامزدهای مصر، مکزیک و مولداوی از گردانه رقابت‌ها، محمد التویجری نامزد سعودی برای تصدی پست مدیرکلی سازمان تجارت جهانی، به همراه با نامزدهای بریتانیا، کره جنوبی و نیجریه، به مرحله دوم نامزدی برای انتخاب مدیرکل سازمان راه یافت.

راهیابی التویجری به مرحله دوم فرایند انتخاب مدیرکل سازمان، پس از اطمینان کشورهای عضو از دیدگاه‌های اصلاح طلبانه وی در مورد سازمان و رویکرد متمایز او نسبت به بقیه نامزدها که بر بازگرداندن اعتماد به سازمان و افزایش توانایی‌های آن برای پاسخگویی و مقابله با تغییرات و چالش‌های فعلی و آینده صورت گرفته‌است.

ادامه حضور او در میان پنج نامزد مرحله دوم برای انتخاب مدیرکل سازمان تجارت جهانی، خواسته بسیاری از کشورها است که در برنامه خود فرصتی بزرگ برای دستیابی به آرمان‌های این سازمان در این مرحله حساس آمیخته با چالش‌های زیاد می‌بینند، که نشان دهنده جایگاه جهانی سعودی و اعتماد بین‌المللی به توانایی نامزد این کشور در ارتقای جایگاه سازمان است.

برنامه کاندیدای سعودی برای سمت مدیر کل سازمان تجارت جهانی، ضمن استفاده از شایستگی‌ها و مهارت‌های موجود در تمام سطوح سازمان و حمایت از تحول در زمینه‌های دیجیتال، بر تقویت سازوکارهای حل اختلاف، تحریک نوآوری و راه اندازی یک نقشه راه که شامل چشم‌انداز روشنی از کار سازمان و کمک به ارتقای آگاهی در مورد چالش‌های تجارت بین‌الملل متمرکز شده‌است.

انتخاب التویجری به همراه پنج نامزد برای تصدی این سمت نشان دهنده اعتقاد تعداد زیادی از کشورهای جهان به توانایی وی در ایفای نقش واسطه بی‌طرف و همکاری مؤثر با همه طرف‌ها و اعضای سازمان، در تجزیه و تحلیل چالش‌های پیش روی آنها، شناسایی دلایل اصلی آنها و پیشنهاد راه حل‌های عملی برای مقابله با آنها است.

التویجری در برنامه کاندیداتوری خود توانایی برقراری ارتباط مؤثر با ذینفعان مختلف در داخل و خارج از سازمان تجارت جهانی را به منظور درک نگرانی‌ها، نیازهای آنها و مدیریت مذاکرات و گفتگو بین کشورهای عضو برای دستیابی به راه حل‌های توافقی به روشی که به افزایش کارایی سازمان تجارت جهانی کمک می‌کند، را نشان داد که کشورهای عضو را به انتخاب وی در فهرست پنج نفره ترغیب کرده‌است.

تجربه بیش از ۳۰ سال فعالیت التویجری در حرفه خود و تصدی مسئولیت‌های حساس رهبری در بخش‌های دولتی و خصوصی، شانس وی را برای رقابت برای سمت مدیر سازمان تجارت جهانی در مرحله دوم نامزدی که تا هفتم نوامبر آینده ادامه دارد، بسیار افزایش می‌دهد.

علاوه بر التویجری، که پیش از این وزیر اقتصاد و برنامه‌ریزی سعودی بود، لیام فوکس وزیر مشاور سابق بریتانیا در تجارت بین‌الملل، یو میونگ با وزیر تجارت کره جنوبی، نگوزی اوکونگو ایوئلا وزیر دارایی نیجریه و مدیر سابق بانک جهانی و آمینه محمد جبرئیل وزیر بازرگانی سابق کنیا نیز در این فهرست حضور دارند.

مرحله دوم رایزنی‌ها از ۲۴ سپتامبر آغاز می‌شود و تا ۶ اکتبر ادامه دارد و در این مدت از اعضا خواسته می‌شود که دو نفر از ۵ نامزد نهایی را معرفی کنند، سپس این راه یافتگان به جلسه دیگری توسط WTO فراخوانده می‌شوند که در آن نتایج به اعضا اعلام شود.

همچنین جدول زمان‌بندی برای دور سوم و آخرین نامزدها اعلام خواهد شد. هدف نهایی این فرایند اطمینان از اتفاق نظر در مورد تصمیم اعضا در مورد انتخاب مدیرکل بعدی است.

شورای عمومی سازمان در تاریخ ۳۱ ژوئیه، موافقت کرد که سه مرحله از مشاوره‌ها را برای مدت دو ماه، از ۷ سپتامبر آغاز کند. قابل ذکر است که رئیس فعلی سازمان تجارت جهانی روبرتو آزویدئو برزیلی، ماه مه گذشته قصد خود را برای ترک این پست در پایان ماه اوت گذشته، یک سال قبل از پایان دوره ریاست و بعد از هفت سال ریاست اعلام کرده بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای