واشنگتن ۲۴ نهاد و فرد مرتبط با برنامه تسلیحاتی ایران را تحریم مى‌كند

واشنگتن ۲۴ نهاد و فرد مرتبط با برنامه تسلیحاتی ایران را تحریم مى‌كند

آمریکا معتقد است که ایران می‌تواند در پایان سال‌جاری به اندازه کافی مواد شکاف‌پذیر برای سلاح هسته‌ای داشته باشد
یکشنبه, 20 سپتامبر, 2020 - 21:00
مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا (EPA)

یک مقام ارشد آمریکایی اعلام کرد که دولت آمریکا روز دوشنبه بیش از ۲۴ مقام و نهاد ایرانی مرتبط با برنامه‌های موشکی، هسته‌ای و تسلیحاتی این کشور را تحریم خواهد کرد، به‌طوری‌که این اقدام، تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه تهران را تقویت می‌کند، تحریم‌هایی که واشنگتن می‌گوید باوجود اعتراض متحدان و مخالفان، از سر گرفته شده‌است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام ارشد آمریکا نوشت: دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا روز دوشنبه دستوری را برای تحریم طرف‌های غیرآمریکایی که با ایران معامله تسلیحات متعارف انجام دهند، صادر خواهد کرد.

این مقام آمریکایی که به نام وی اشاره نشده‌است، معتقد است که ایران احتمالاً تا آغاز سال میلادی جدید مواد لازم برای ساخت بمب هسته‌ای را به دست می‌آورد. به گفته این مقام آمریکایی ایران و کره شمالی همکاری در زمینه موشک‌های دور برد را از سر گرفته‌اند.

تحریم‌های جدید همزمان با تلاش دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا برای محدود کردن نفوذ منطقه ای ایران اعمال شده‌است.

پیش از این مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا با انتشار بیانیه‌ای، از فعال‌سازی مکانیسم ماشه و از سرگیری تحریم‌ها علیه ایران خبر داده و هشدار داده بود که واشینگتن متخلفان را مجازات خواهد کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا گفته‌است که مهلت ۳۰ روزه‌ای که برای به کار افتادن «مکانیسم ماشه» در چارچوب قطعنامه ۲۲۳۱ وضع شده بود، اکنون به پایان رسیده و از این پس تمامی تحریم‌های تعلیق شده سازمان ملل علیه ایران به حالت قبلی برمی‌گردد.

به گفته پمپئو، این بدان معناست که از ابتدای امروز، همه بندهای قطعنامه‌های ۱۶۹۶، ۱۷۳۷، ۱۷۴۷، ۱۸۰۳، ۱۸۳۵ و ۱۹۲۹ که به واسطه قطعنامه ۲۲۳۱ ملغی شده بودند، بار دیگر معتبر شده و به اجرا در می‌آیند. افزون بر این، تدابیر مندرج در پاراگراف‌های ۷، ۸، و ۱۶ تا ۲۰ قطعنامه ۲۲۳۱ از هم‌اکنون پایان می‌یابند.

وی ادامه داد: ایالات متحده این اقدام قاطع را انجام داده‌است چون، علاوه بر ناکامی ایران به اجرای تعهدات برجامی‌اش، شورای امنیت نیز نتوانست تحریم تسلیحاتی سازمان ملل متحد علیه ایران را، که برای ۱۳ سال به قوت خود باقی مانده بود، تمدید کند.

پمپئو اضافه کرد: بزرگترین تهدید علیه صلح در خاورمیانه از ناحیه جمهوری اسلامی ایران می‌آید، که اقدامات خشونت‌بارش برای گسترش انقلاب هزاران تن را به کشتن داده و زندگی میلیون‌ها انسان بی‌گناه را به فروپاشی کشانده‌است.

وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد، تاریخ نشان می‌دهد که مماشات، این گونه رژیم‌ها را فقط گستاخ‌تر می‌کند. از این رو، امروز، ایالات متحده از بازگشت کمابیش تمامی تحریم‌های لغو شده سازمان ملل متحد بر ایران، بزرگترین حامی حکومتی تروریسم در جهان، استقبال می‌کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای