چین: اعلامیه آمریکا دربارهٔ بازگردانی تحریم‌ها علیه ایران «غیرقانونی» است

چین: اعلامیه آمریکا دربارهٔ بازگردانی تحریم‌ها علیه ایران «غیرقانونی» است

دوشنبه, 21 سپتامبر, 2020 - 10:15

چین امروز دوشنبه تأکید کرد که اقدام آمریکا در بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران «باطل و غیرقانونی» است.

به گزارش خبرگزاری چین (شینهوا)، ژانگ جان نماینده چین در سازمان ملل روز گذشته با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت، مخالفت خود را با اعلامیه یکجانبه آمریکا در مورد بازگشت تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران ابراز کرد.

وی ادامه داد: آمریکا در ماه مه ۲۰۱۸ به‌طور یک جانبه از برجام کناره‌گیری کرد و دیگر یک شرکت‌کننده در برجام نیست؛ بنابراین، درخواست آمریکا مستند به سازوکار بازگشت سریع تحریم‌ها غیرقانونی است.

وی اضافه کرد: مایلم بار دیگر تکرار کنم که چین به حفظ اثربخشی برجام و اقتدار قطعنامه شورای امنیت متعهد است و تلاش بی وقفه‌ای را برای حل سیاسی مسئله هسته‌ای ایران ادامه خواهد داد.

مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در ساعات پایانی روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای، رسماً از اعمال دوبارهٔ همه تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران خبر داد.

این اعلامیه توسط همه طرف‌های باقیمانده در توافق هسته ای با مخالفت روبرو شد.

در هفته‌های گذشته، دولت دونالد ترامپ رئیس‌جمهور ایالات متحده، درخواستی را برای فعال سازی مکانیسم «اسنپ بک» (بازگشت خودکار تحریم‌ها) ارائه داد که به هر یک از امضا کنندگان توافق هسته ای اجازه می‌دهد تحریم‌ها را در صورت عدم پایبندی تهران به توافق دوباره فعال کنند.

در سال ۲۰۱۸، دولت ترامپ یک جانبه از توافق هسته ای خارج شد، در حالی که ایران و دیگر کشورهای عضو (روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان) از آن خارج نشدند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای