مأموریت تاریخی النصر احیاءشده برای حذف پرسپولیس و صعود به فینال

مأموریت تاریخی النصر احیاءشده برای حذف پرسپولیس و صعود به فینال

برتری زردها در تقابل تعیین‌کننده آسیایی
شنبه, 3 اکتبر, 2020 - 12:15
تمرینات برای رویارویی آسیا (الشرق الاوسط) - مارتینز در تمرینات اخیر (الشرق الاوسط)

تیم النصر سعودی در مرحله نیمه نهایی در ورزشگاه جاسم بن حمد در دوحه، پایتخت قطر، عصر امروز در دیدار مقابل تیم پرسپولیس ایران، به دنبال کسب مجوز راهیابی به دیدار نهایی لیگ قهرمانان آسیا است.

النصر به دنبال دست یافتن به دستاورد بی‌سابقه ای در این تورنمنت است که در آن راهی فوق‌العاده را برای رسیدن به عنوان قهرمانی طی کرده‌است و اکنون با رسیدن به اولین عنوان قهرمانی خود در لیگ قهرمانان آسیا دو قدم فاصله دارد.

النصر با هدایت سرمربی پرتغالی خود روی ویتوریا، مجهز به برجسته‌ترین ابزارها و عناصری است که آن را در وضعیت بهتری نسبت به همتای ایرانی خود قرار داده‌است، جایی که النصر دارای عناصر و ابزارهای بهتر و بازیکنان برتری است.

اگرچه تیم ایرانی که نام آن در ابتدای دهه جاری از «پیروزی» به «پرسپولیس» تغییر یافت، همان آرزوها و انگیزه‌ها را برای دستیابی به عنوان قهرمانی برای اولین بار در تاریخ خود داشته باشد، اما عوامل فردی و پتانسیل بازیکنان این برتری نسبی را به نفع النصر می‌دهد.

النصر در سه تقابل قبلی خود با همتای ایرانی خود پرسپولیس، در دو مسابقه موفق به پیروزی شد و در یک مسابقه شکست خورده‌است.

تیم ایرانی در سال‌های اخیر نتایج خوبی را در مسابقات قهرمانی آسیا ثبت کرده و به نیمه نهایی مسابقات ۲۰۱۷ صعود کرده بود، اما الهلال سعودی با پیروزی ۴–۰ دررفت و تساوی ۲ بر ۲ در برگشت آن را حذف کرد. پرسپولیس در سال ۲۰۱۸ نیز موفق شد به دیدار نهایی این مسابقات برسد، اما آن را به کاشیمای ژاپنی واگذار کرد و در آخرین نسخه این تیم بسیار زود از مرحله گروهی مسابقات حذف شد.

در مورد تیم النصر، که سالها از حضور در مرحله نهایی مسابقات دور بود، ویتوریا توضیح داد که او به تاریخ و غیبت طولانی تیم خود اهمیتی نمی‌دهد. او تأکید کرد که به دنبال پیروزی و حضور در دیدار نهایی مسابقات است. این موضوع جدیت تیم زرد را تأکید می‌کند و تمایل زیاد آن برای غلبه بر پرسپولیس ایران دارد.

لیست تیم منتخب مرحله یک چهارم نهایی مسابقات غرب قاره آسیا شامل پنج بازیکن از باشگاه النصر و شش بازیکن از تیم پرسپولیس ایران بود که عبدالله مادو، سلطان الغانم، عبدالمجید الصالح، بتی مارتینز و خالد الغانم از النصر در این فهرست حضور داشتند.

از تیم ایرانی پرسپولیس، حامد لک دروازه‌بان، دو مدافع به نام‌های حسین کنعانی زادگان و سعید آقایی، دو هافبک خط میانی کمال کامیابی نیا و بشار رسن عراقی و مهاجم گلزن آن تیم عیسی آل کثیر که در لیست تیم منتخب قرار دارند.

در النصر تعدادی از نام‌های برجسته به چشم می‌خورند که در راس آنها عبدالرزاق حمدالله ستاره مراکشی است که در این مسابقات سهم زیادی از گل‌های را به خود اختصاص داده‌است و تاکنون با شش گل همچنان بهترین گلزن این تورنمنت است. علاوه بر او می‌توان به بازیکن آرژانتینی بتی مارتینز که اخیراً به این تیم پیوسته‌است، اشاره کرد.

دروازه‌بان استرالیایی برد جونز نیز یک سد محکم و اطمینان بخش برای پیروزی تیمش به‌شمار می‌آید. همچنین مایکون مدافع برزیلی نیز قابل ذکر است، بازیکنی که در بازی‌های مرحله یک‌هشتم نهایی و یک چهارم نهایی در حفظ دروازه خودی نقش زیادی ایفا کرده‌است.

النصر از بازیکنان سعودی برجسته ای برخوردار است. عبدالمجید الصلیهم که به تازگی به این تیم پیوسته و نقش محوری را در تیم ایفا می‌کند، علاوه بر وی، عبدالفتاح عسیری و ستاره جوان آن خالد الغانم و سلطان الغنام، نیز در این مسابقات خوش درخشیده‌اند.

النصر که پس از غلبه بر تیم التعاون در مرحله یک شانزدهم با یک گل و پیروزی مقابل هموطن خود الاهلی در مرحله یک چهارم نهایی با دو گل به این مرحله رسیده، به جدیت تیم ایران پی می‌برد، تیمی که السد قطر در مرحله یک شانزدهم نهایی با یک گل و پاختاکور ازبکستان در مرحله یک چهارم نهایی با دو گل به این مرحله رسیده‌است.

مشخصه پرسپولیس ایرانی توپ‌های عرضی است که نیاز به تلاش زیادی از طرف مدافع برزیلی بازیکن تیم النصر برای جلوگیری از این خطر است، خواهد داشت. علاوه بر این سرعت بازشدن تیم، ایجاد حمله و قدرت بدنی است که فوتبال ایران با آن شناخته می‌شود.

پرسپولیس پس از از سرگیری مسابقات با افزایش سطح خود همه را غافلگیر کرد، زیرا این تیم فقط یک باخت با یک گل از روی نقطه پنالتی متحمل شده بود. تیم دارای دفاع سازمان یافته و بازی در عرض خوب است که بازیکنانش به لطف قد و قامت خود در انجام آنها خوب عمل می‌کنند.

بشار رسن هافبک عراقی گفت: «ما در تلاشیم تا با موفقیت در مسابقات قهرمانی مسیر خود را ادامه دهیم. کادر فنی تیم ما به‌طور قطع تیم النصر را آنالیز کردند تا نقاط قوت و ضعف آنها را تجزیه و تحلیل کنند و برای تقابل آماده باشند».

در بین بازیکنان دو تیم، رسن با مجموع ۲۴۶ پاس، بیشترین تعداد پاس موفق را در نیمه زمین تیم مقابل کسب کرد.

وی ادامه داد: ما از ابتدا برای رسیدن به دیدار فینال تلاش کردیم، سابقه حضور ما در مسابقات بسیار امیدوار کننده است، همان‌طور که در ۶ مسابقه گذشته به جز یک گل از نقطه پنالتی گلی دریافت نکردیم و این از نظر فنی و روحی شاخص خوبی است.

این هافبک یک دوئل با خالد الغانم جوان (۱۹ ساله) خواهد داشت.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای