رایزنی هیئت اربیل در بغداد برای نهایی‌کردن اداره اوضاع سنجار

رایزنی هیئت اربیل در بغداد برای نهایی‌کردن اداره اوضاع سنجار

مخالفت الحشد الشعبی با توافق‌نامه بغداد و اربیل
شنبه, 10 اکتبر, 2020 - 07:00

یک هئیت به نمایندگی از اقلیم کردستان عراق و به ریاست ریبیر احمد وزیر داخله اقلیم، با مقامات دولت فدرال عراق دربارهٔ عادی سازی اوضاع در شهر سنجار در غرب استان نینوا (شمال عراق)، تشکیل اداره مشترک در سنجار و تعیین گزینه نزدیک به دموکرات کردستان برای تصدی سمت فرماندار این منطقه توافق کردند، در این میان، جناح‌های الحشد الشعبی که سنجار را کنترل می‌کنند و آن را خط استراتژیک به اصطلاح «هلال شیعی» می‌دانند، با این توافق مخالفت کردند.

در همین باره، داود شیخ جندی عضو شورای استانداری نینوی به الشرق الاوسط گفت: پس از عقب‌نشینی مدیران و مقامات سنجار به دهوک، این منطقه از سال ۲۰۱۷ تاکنون توسط یک اداره از نیروهای داوطلب (الحشد الشعبی) اداره می‌شود.

به گفته او، توافق صورت گرفته میان بغداد و اربیل تحت فشارهای سازمان ملل و فعالان بین‌المللی بر طرفین به منظور یافتن راهکاری برای بحران اداره سنجار برای برقراری امنیت به این منطقه و بازگشت آوارگان و آغاز بازسازی آن حاصل شده‌است.

این مقام عراقی ادامه داد: اما از آنجا که کلیه طرف‌های موجود در این پرونده برای اداره سنجار در این توافق مشارکت داده نشدند، پیامدهای منفی حاصل از این توافق بیشتر از پیامدهای مثبت آن است.

این توافق در پی یک سری جلسات و تبادل هیئت‌های بین دولت عراق و اقلیم کردستان برای حل اختلافات برجسته بین دو طرف از جمله مناطق مورد مناقشه از جمله سنجار، پرونده نفت، حقوق مالی و بودجه حاصل شده‌است.

از سوی دیگر سامان داود خبرنگار حوزه اقلیت‌ها به الشرق الاوسط گفت که خدر رشو درویش نسبت به سه گزینه دیگر، بیشترین شانس را برای تصدی سمت فرماندار سنجار را دارد.

داود در مورد مخالفت احتمالی با این توافق گفت: «این توافق‌نامه توسط الحشد الشعبی به عنوان کنترل‌کننده زمین رد خواهد شد، زیرا این توافق باعث خواهد شد جهت‌گیری‌های ایران در منطقه تحت تهدید قرار گیرد، بنابراین تعیین فرماندار نزدیک به دموکرات‌ها و توافق‌نامه بین این منطقه و مرکز ضربه دردناکی برای آنها خواهد بود».

وی در مورد اقدامات احتمالی توسط نیروهای الحشد الشعبی برای جلوگیری از این توافق‌نامه گفت: «نیروهای YPG که از نظر ایدئولوژیک به (پ.ک. ک) وابسته هستند و رسماً یکی از جناح‌های الحشد الشعبی به حساب می‌آیند، این توافق‌نامه را به هیچ وجه نخواهند پذیرفت».

از سوی دیگر، سامان نوح نویسنده و تحلیلگر سیاسی بر این باور است که «هرگونه تلاش برای وحدت بخشیدن به اداره سنجار که در حال حاضر تقسیم شده‌است، گام مهمی است که مورد استقبال مردم سنجار با همه اطیاف آن از جمله ایزدی‌ها و مسلمانان قرار دارد، اما روند وحدت اداره اوضاع باید واقعی باشد و واقعیت منطقه را در نظر بگیرد تا در بازگشت آوارگان سهیم باشد».

وی با اشاره به اینکه «بیش از ۷۵ درصد مردم سنجار به این منطقه بازنگشته اند و اکثریت کسانی که بازگشته اند ایزیدیان هستند که به روستاها و محوطه‌های شمال سنجار بازگشته اند، در حالی که مسلمانانی که اکثریت ساکنان مرکز شهر را تشکیل می‌دهند، برنگشته اند».

داعش در ژوئن ۲۰۱۴ به این شهر حمله کرده بود اما این شهر در نوامبر ۲۰۱۵ به دست نیروهای پیشمرگه و با پشتیبانی ائتلاف بین‌المللی آزاد شد. دولت عراق کنترل سنجار را در سال ۲۰۱۷ به پشتیبانی الحشد الشعبی از دست نیروهای پیشمرگه کرد خارج کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای