هایکو ماس به «الشرق الاوسط»: با چشم انتقادی به نقش ایران می‌نگریم

هایکو ماس به «الشرق الاوسط»: با چشم انتقادی به نقش ایران می‌نگریم

وزیر خارجه آلمان از ریاست سعودی بر G20 قدردانی کرد
دوشنبه, 12 اکتبر, 2020 - 12:45

هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان تأکید کرد که کشورش «با نگاه انتقادی» نقش منطقه ای ایران را دنبال می‌کند.

ماس در گفتگو با روزنامه الشرق الاوسط، از ریاست دوره ای سعودی بر گروه بیست اقتصاد برتر جهان (G20) و دستاوردهای حاصل شده قدردانی کرد.

ماس در پاسخ به سؤالی دربارهٔ موضع اروپا در مورد توافق هسته ای ایران (برجام) گفت: توافق هسته ای وین تنها سازوکاری است که در اختیار ما است تا بتوانیم برنامه هسته ای ایران را مهار کنیم و آن را تحت نظارت و کنترل قرار دهیم.

وی افزود: «این تنها در صورتی امکان‌پذیر خواهد بود که ایران مسئولیت‌های خود را بپذیرد و سرانجام به اجرای تعهدات خود تحت برنامه جامع اقدام مشترک ادامه دهد».

وزیر خارجه آلمان تأکید کرد، «ما با رویکرد انتقادی به نقش ایران در منطقه نگاه می‌کنیم و این نگاه در مورد فعالیت‌های ایران در خلیج و تنگه هرمز نیز صدق می‌کند».

ماس به استحکام روابط آلمان و سعودی اشاره کرد و گفت که پادشاهی «یک شریک مهم برای ما در منطقه است و بسیاری از مسائل مربوط به سیاست خارجی و داخلی وجود دارد که باید با هم بحث کنیم».

وی افزود: «از آنجا که سعودی عضو G20 است و ریاست فعلی این گروه را برعهده دارد، و همچنین باتوجه به اینکه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت است، بنابراین نقش مهمی در اقتصاد منطقه ای و جهانی دارد».

هایکو ماس دربارهٔ روابط سعودی و آلمان نیز گفت: سعودی شریک مهم ما در منطقه است. ما رابطه اقتصادی خوبی با این کشور داریم. ریاض دومین شریک تجاری عربی برای برلین است. آلمان چهارمین صادر کننده مهم برای سعودی است.

به گفته او، چشم‌انداز ۲۰۳۰ سعودی زمینه‌های زیادی را برای همکاری در زمینه فنآوری و پاسخگویی به چالش‌های تغییر آب و هوایی فراهم می‌کند.

وزیر خارجه آلمان توافق هسته‌ای با ایران را تنها مکانیسم در دسترس برای جلوگیری از برنامه هسته‌ای ایران و تحت نظارت قرار دادن آن دانست و گفت: دلیل این امر این است که کنترل‌ها و قوانین شفافیت تعیین شده از سوی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، جامع‌ترین قوانین در این زمینه در جهان هستند.

این مقام آلمانی اضافه کرد، حفظ توافق هسته‌ای در راستای منافع مشترک امنیت اروپایی و بین‌المللی و همچنین ثبات و امنیت در خاورمیانه است؛ با این وجود، این امر تنها در صورتی امکان‌پذیر است که ایران به مسئولیت‌های خود عمل کند و بدون محدودیت به اجرای تعهدات خود ذیل برجام ادامه دهد؛ ما قویا از این امر حمایت می‌کنیم.

هایکو ماس در ادامه این مصاحبه از عدم تشکیل دولت لبنان به ریاست مصطفی ادیب ابراز تاسف کرد و گفت: احزاب و گروه‌های سیاسی در لبنان باید تلاش کنند تا هر چه سریع تر دولت جدید را تشکیل دهند؛ دولتی که بتواند زمام امور را به دست گیرد و قدرت اجرایی لازم را داشته باشد. لبنان نیاز ضروری به اصلاحات اقتصادی و سیاسی دارد تا بتواند نیازهای مردم خود را برآورده کند.

او ادامه داد: دولت جدید باید در زمینه مبارزه با فساد و سوءمدیریتی که سال‌ها است در لبنان ادامه دارد تلاش کند و اقدامات لازم و مؤثر را در این زمینه اتخاذ کند.

این دیپلمات آلمانی تأکید کرد: لبنان اگر می‌خواهد که از حمایت اروپا و آلمان برخوردار باشد و کمک‌های صندوق بین‌المللی پول را به دست آورد باید هر چه سریع تر اصلاحات مورد نظر را ایجاد کند.

وزیر امور خارجه آلمان دربارهٔ مناقشه فلسطینی‌ها و اسرائیل نیز گفت: ما می‌خواهیم از جنبش در حال ظهور بین اسرائیل، امارات و بحرین برای روند صلح در خاورمیانه استفاده کنیم. ما با شرکای خود در اتحادیه اروپا و اتحادیه کشورهای عربی و سازمان ملل متحد برای حمایت از راهی برای گفت و گوهای جدید بین اسرائیل و فلسطینی‌ها صحبت و تبادل نظر خواهیم کرد.

وی براین باور است که راه حل ایجاد دو کشور بهترین راهکار برای پایان دادن به این درگیری است. به گفته او، این راهکار هم امنیت اسرائیل را تأمین می‌کند و هم حقوق فلسطینی‌ها را.

وزیر امور خارجه آلمان دربارهٔ وضعیت سوریه نیز گفت: بازسازی سوریه نیاز به آغاز یک عملیات سیاسی فراگیر و معتبر دارد و اتحادیه اروپا از چنین روندی حمایت خواهد کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای