دیدار عون با اعضای تیم لبنانی در مذاکرات ترسیم مرزها با اسرائیل

دیدار عون با اعضای تیم لبنانی در مذاکرات ترسیم مرزها با اسرائیل

چهارشنبه, 14 اکتبر, 2020 - 08:30
رئیس‌جمهور لبنان جلسه ای با حضور زینه عکر وزیر دفاع و جوزف عون فرمانده ارتش و اعضای تیم گفتگوکننده ترسیم مرزی برگزار کرد (خبرگزاری آلمان)

میشال عون رئیس‌جمهوری لبنان روز سه شنبه و در آستانه شروع گفتگوها، نشستی با اعضای هیئت لبنانی مسئول مذاکره با اسرائیل به منظور ترسیم مرزها برگزار کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی لبنان، در این نشست زینه عکر وزیر دفاع در دولت موقت لبنان و جوزف عون فرمانده ارتش لبنان حضور داشتند.

ریاست جمهوری لبنان روز گذشته اعلام کرد که سرهنگ بسام یاسین ریاست این تیم را به عهده دارد و مازن بصبوص سرهنگ نیروی دریایی، وسام شباط رئیس بخش نفت وزارت انرژی و نجیب مسیحی کارشناس حقوقی از اعضای این تیم هستند.

طبق این گزارش، قرار است روز چهارشنبه نشست‌های دوجانبه غیرمستقیم دربارهٔ ترسیم مرزهای دریایی و زمینی با نظارت و میزبانی سازمان ملل متحد در مقر نیروهای یونیفل در الناقوره در جنوب لبنان برگزار شود.

در اوایل این ماه، نبیه بری رئیس پارلمان لبنان اعلام کرد که مذاکرات با طرف اسرائیلی توسط ارتش لبنان و تحت نظارت رئیس‌جمهور عون انجام می‌شود.

اسرائیل و لبنان به‌طور رسمی در وضعیت جنگی قرار دارند و درگیری‌های مکرر در امتداد مرز بین ارتش اسرائیل و حزب‌الله در جریان است.

اختلاف بین دو کشور بر سر روش‌های تعیین مرزهای دریایی در مساحتی حدود ۸۵۶ کیلومتر مربع آبی است.

اهتمام به موضوع تعیین مرزهای دریایی بین دو کشور پس از اکتشافات گاز طبیعی در دریای مدیترانه افزایش یافت، زیرا هر دو طرف ذخیره گاز موجود در آنجا را حق خود می‌دانند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای