محمود یاسین بازیگر مصری در ۷۹ سالگی درگذشت

محمود یاسین بازیگر مصری در ۷۹ سالگی درگذشت

چهارشنبه, 14 اکتبر, 2020 - 12:30
محمود یاسین هنرمند فقید مصری (فیس بوک)

خانواده محمود یاسین بازیگر مصری اعلام کرد که این هنرپیشه پس از سال‌ها بیماری دوری از عرصه هنری، امروز چهارشنبه در سن ۷۹ سالگی درگذشت،

به گزارش رویترز، عمرو محمود یاسین فیلمنامه‌نویس، بازیگر و پسر هنرمند فقید در صفحه شخصی خود «فیس بوک» نوشت: «پدرم، هنرمند محمود یاسین به رحمت خدا رفت… ما از خدا هستیم و به او باز خواهیم گشت».

محمود فؤاد محمود یاسین در سال ۱۹۴۱ در پورت سعید متولد شد و از زمان تحصیل در دوره راهنمایی از طریق (باشگاه تئاتر) در پورت سعید به تئاتر روی آورد و آرزوی او در آن زمان ایستادن روی صحنه تئاتر ملی بود.

وی برای شرکت در دانشگاه به قاهره نقل مکان کرد و از دانشکده حقوق فارغ‌التحصیل شد.

او رؤیای خود را برای پیوستن به تئاتر ملی برآورده کرد، جایی که او ده‌ها اثر برجسته مانند «لیلی و مجنون»، «خدیو»، «در اکتبر اتفاق افتاد»، «بازگشت غایب»، «بازدید به پایان رسید»، «آغاز و پایان» و «مرد آکروبات» را اجرا کرد.

او در اواخر دهه شصت نقش‌های کوچکی را در سینما ارائه می‌داد تا اینکه فرصت بزرگ او در فیلم «ما خار نمی‌کاشتیم / نحن لا نزرع الشوک» به همراه شادیه در سال ۱۹۷۰ به وجود آمد، سپس او به ایفای نقش در فیلم‌ها یکی پس از دیگری پرداخت که می‌توان به «رشته نازک / الخیط الرفیع» در مقابل فاتن حمامه و «یک بینی و سه چشم / أنف وثلاث عیون» در مقابل مجید الصباحی، «پایین شهر / قاع المدینة» در مقابل نادیه لطفی، «تولد است، دنیا / مولد یا دنیا» در مقابل خواننده عفاف راضی، «اذکرینی / مرا به خاطر بسپار» در مقابل نجلاء فتحی، «الباطنیة» در مقابل نادین الجندی، «الجلسة سریة/ جلسه محرمانه است» در مقابل یسرا و «الحرافیش / عیاران» مقابل صفیه العمری اشاره کرد.

وی در تلویزیون نیز با ایفای نقش در ده‌ها سریال از جمله: «الدوامة / گرداب»، «غدا تتفتح الزهور / فردا گلها شکوفا می‌شود»، «مذکرات زوج / خاطرات یک شوهر»، «اللقاء الثانی / دیدار دوم»، «أخو البنات / برادر دخترها»، «الیقین»، «العصیان / نافرمانی»، «سوق العصر / بازار بعدازظهر»، «وعد ومش مکتوب / وعده نوشته نشده»، «ضد التیار / در برابر جریان»، «ریاح الشرق / بادهای شرقی» و «ابوحنیفه النعمان» حضور داشت.

بزرگسالی به او فضای بیشتری برای بازی در نقش‌های متمایز در سینما را داد، جایی که او در کنار ستاره‌های جوان و میانسال نیز نقش آفرینی کرد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای