الگوی مراکش و سیر صعودی آموزش دختران در ۲۵ سال گذشته

الگوی مراکش و سیر صعودی آموزش دختران در ۲۵ سال گذشته

«اولین دختر خانواده هستم»؛ کمپین دخترانی که درس خواندند
یکشنبه, 11 اکتبر, 2020 - 12:30

یونسکو با انتشار گزارشی به مناسبت روز جهانی دختر در ۱۱ اکتبر به افزایش تعداد دختران تحصیلکرده اشاره کرد و گفت «۱۸۰ میلیون دختر از سال ۱۹۹۵ به این سو تحصیلات ابتدایی و دبیرستانی دارند اما با این حال دختران بیشتر از پسران هم سن و سال خود در معرض ترک تحصیل قرار دارند. این شرایط پس از شیوع پاندومی کرونا در کشورهای جهان بدتر شده است».


این گزارش با عنوان «نسل جدید: تلاش برای برابری جنسیتی در آموزش در ۲۵ سال گذشته» بر لزوم ادامه تلاش دولت ها برای مقابله با نابرابری مستمر تاکید کرد و گفت این تلاش ها برای دست یابی دختران نسل آینده به برابری ضروری است».


اودری آزولای مدیر کل یونسکو در این باره گفت «آموزش دختران و زنان نقطه آغازین به سمت دنیای برابرتر بین زن و مرد است».


او افزود «فارغ از خوشحالی درباره پیشرفت و افزایش شمار دختران و زنان تحصیلکرده اما این گزارش نشان می دهد که ما نتوانستیم محروم ترین اقشار جامعه را وارد نظام آموزشی کنیم».


آزولای خاطر نشان کرد «دختران سه چهارم کل کودکان بازمانده از تحصیل را تشکیل می دهند که با وجود اینکه به سن ورود به مدرسه رسیده اند به مدرسه نمی روند. شرایط تحصیل دختران پس از شیوع کرونا بدتر شده اما سازمان ملل بر آموزش دختران و زنان تاکید می کند».


گزارش یونسکو چندین توصیه در چندین بخش مطرح کرده است، نخست: رفع تبعیض جنسیتی در زمینه ورود به مدرسه و ادامه و پایان تحصیلات. 


دوم: یاری رسانی دختران جوان باردار و پدران کم سن و سال مدرسه ای. اگرچه آمار بارداری در سنین پایین در کشورهای جهان کاهش یافته اما موارد حاملگی در سنین پایین در کشورهای جنوب صحرای آفریقا بالا است.


سوم: برگزاری دوره های آموزشی برای تمام معلمان و مشاوران درباره تحصیلات و آینده شغلی برای جلوگیری از ترویج الگوهای تدریسی کلیشه ای. به عنوان مثال میانگین دخترانی که در بیش از دو سوم کشورهای جهان در رشته های مهندسی یا فناوری اطلاعات و ارتباطات تحصیل می کنند چیزی حدود ۲۵ درصد است.


چهارم: ترویج عکس های دختران و زنان در پست های اجتماعی و اقتصادی موثر در کتاب های درسی برای جلوگیری از گسترش تصویر کلیشه ای نابرابری جنسیتی. با نگاهی به کتاب های درسی در بسیاری از کشورها می توان گفت متن های درسی و عکس ها بیانگر فعالیت زنان در پست های اجتماعی و اقتصادی مهم نبوده و تاکید کننده نقش سنتی زن در خانه است.


این گزارش بر اهمیت آموزش و آگاهی بخشی تمام دانش آموزان در زمینه برابری جنسیتی تاکید کرده و گفت «فرهنگ جنسیتی و آموزش آن به دانش آموزان منجر به جلوگیری از خشونت های کنونی اجتماعی در مدرسه و نیز کاهش پدیده بارداری زودهنگام می شود».


گزارش افزود «باید اقدامات و حمایت لازم برای رسیدن بیشترین تعداد زنان به پست های مدیریتی انجام شود تا بتوان عرف اجتماعی را متحول کرد و زنان به عنوان الگوی دانش آموزان دختر معرفی شوند».


این گزارش خاطر نشان کرد «کمبود استاد زن در دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی منجر به ترویج بیشتر تصویر کلیشه ای منفی درباره این مقوله می شود که پست های رده بالا مناسب زنان نیستند».


۹۴ درصد معلمان در دوره پیش دبستانی و مربیان آمادگی و مهدکودک زن هستند اما زنان ۴۳ درصد استادان دانشگاه ها را تشکیل می دهند.


جمعیت دانشجویان دختران در دوره کنونی نسبت به دو دهه گذشته سه برابر شده است که این افزایش در شمال آفریقا و غرب آسیا قابل ملاحظه است.


در حالی مراکش به برابری جنسیتی در ۲۰۱۸ رسید که در اوایل دهه نود میلادی در ازای ده مرد تحصیلکرده سه زن در کشور تحصیل می کردند. در بقیه کشورهای آفریقایی و یمن ۸۰ دختر در ازای ۱۰۰ پسر تحصیلات پایه ابتدایی را تمام می کنند. فرصت دانش آموزان پسر برای پایان تحصیلات دبیرستان دو برابر بیشتر از دختران است.


این گزارش گفت نابرابری جنسیتی در گذشته هنوز رفع نشده چه اینکه زنان دو سوم آمار بزرگسالان بی سواد را تشکیل می دهند و بسیاری با موانع دیگری مثل فقر یا معلولیت روبرو هستند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای