مریم؛ اولین شخصیت مجازی مدافع حقوق دختران

مریم؛ اولین شخصیت مجازی مدافع حقوق دختران

طرح صندوق جمعیت سازمان ملل به مناسبت روز جهانی دختر
شنبه, 10 اکتبر, 2020 - 12:30
مریم به نمایندگی از چندین میلیون دختر نوجوان عرب مدافع حقوقشان است

سازمان ملل روز ۱۱ اکتبر را روز جهانی دختر نامگذاری کرده است. صندوق جمعیت سازمان ملل با همکاری اتحادیه عرب به این مناسبت یک شخصیت مجازی به نام مریم را معرفی کرده که به عنوان مدافع حقوق دختران نوجوان و آگاهی بخشی آنها فعالیت می کند. 


شعار مریم  «آینده برابر برای ماست».


معرفی شخصیت مجازی مریم از جمله طرح ها و تلاش های صندوق جمعیت سازمان ملل برای برخوردار شدن دختران نوجوان از امنیت و آموزش و امکانات بهداشتی است.


جویس هیکل مدیر گروه رسانه ای دفتر صندوق جمعیت سازمان ملل در بیروت به الشرق الاوسط گفت «مریم یک شخصیت مجازی است که در ۱۱ اکتبر در یک نشست خبری مجازی معرفی شد. مریم یکی از ۴۰ میلیون نفر دختر بچه در کشورهای عربی است و او تمام زندگی و وقت خود را وقف دفاع از حقوق خود و هم سن و سالانش می کند».


جویس هیکل در گفتگو با الشرق الاوسط افزود «صندوق جمعیت سازمان ملل برای اولین بار یک شخصیت مجازی معرفی می کند».


او خاطر نشان کرد «با توجه به شرایط کنونی شیوع کرونا باید به دنبال وسیله ای برای شکل گیری مریم می گشتیم تا دختران نوجوان را در دوره کنونی نمایندگی کند. چهره های حقیقی شناخته شده قبلا در کمپین های این نهاد شرکت می کردند و پیام مورد نظر و اهدافمان را به بیشترین تعداد ممکن مخاطبان در کشورهای عربی انتقال می دادند چون آنها با توجه به فعالیت و حرفه ای که دارند همواره در کانون توجه هستند».


مریم ۱۵ ساله ضمن همکاری با صندوق جمعیت سازمان ملل روی نیازمندی ها و مشکلات دختران هم سن و سال خود دست می گذارد.


جویس یاد آور شد «ما و مریم برای توانمند کردن دختران نوجوان و آگاهی بخشی آنان در مورد حقوقشان فعالیت می کنیم».


مریم در ۷۵ مین سالگرد تاسیس سازمان ملل معرفی شد.


سازمان ملل چندین بار و به ویژه در روز جهانی جمعیت از سران جهان و جوامع محلی خواست از حقوق دختران نوجوان به ویژه گروه های تنگدست و بازمانده از تحصیل و آنهایی که با آداب و سنن ناخوشایند مثل ازدواج کودکان روبرو هستند دفاع کنند.


تعداد فراوانی از دختران نوجوان در کشورهای عربی از حقوقشان محروم هستند و بسیاری در معرض موانع اجتماعی و فرهنگی قرار دارند و نمی توانند به اهداف خود دست پیدا کنند. در حالیکه پسران نوجوان از فرصت ها و گزینه های بهتر در جامعه برخوردارند دختران نوجوان با محدودیت های فزاینده روبرو هستند.


سازمان ملل گفت دختران پانزده ساله و کمتر نیمی از قربانیان تجاوز و آزار جنسی در کشورهای جهان هستند. ازدواج اجباری شامل حال یکی از سه دختر زیر ۱۸ سال در کشورهای در حال توسعه می شود. دختران نوجوان نسبت به پسران همسن و سال خود فرصت کمتری برای رفتن به دبیرستان و پایان تحصیلات دبیرستانی دارند.


صندوق جمعیت سازمان ملل در وبسایت خود به معرفی شخصیت مجازی مریم پرداخت.


در متن دعوتنامه سازمان ملل برای نشست خبری مجازی معرفی مریم در صفحه فیس بوک نوشته شده «سلام. من مریم هستم و از ۱۱ اکتبر با شما خواهم بود».


سازمان ملل همچنین یک ویدیوی کوتاه درباره مریم و فعالیت هایش و لزوم دفاع از مریم و دختران همسن و سالش در برابر خشونت منتشر کرده است.

چندین عکس از مریم در وبسایت سازمان ملل منتشر شده که در آن ها او گاهی با چهره نگران و گاه با چهره وحشت زده ظاهر می شود.


مریم در این ویدیوی کوتاه با لبخندی از روی خجالت درباره برابری جنسیتی صحبت می کند. 


صدای گوینده این فیلم شنیده می شود که می گوید «اگر الان دست به کار شویم می توانیم دنیای مریم و میلیون ها نفر امثال او را تغییر دهیم».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای