اولین سامانه قایق‌های رهگیر تندرو در سعودی ساخته شد

اولین سامانه قایق‌های رهگیر تندرو در سعودی ساخته شد

با هدف بومی سازی تجهیزات و خدمات نظامی
پنجشنبه, 15 اکتبر, 2020 - 09:45

وزارت دفاع و سازمان ملی صنایع نظامی در سعودی روز گذشته از راه اندازی اولین سامانه قایق‌های رهگیر تندرو HSI32 ساخت داخل و همچنین ساخت اولین اسکله شناور، به عنوان بخشی از طرح بومی سازی صنایع نظامی در سعودی خبر دادند.

صنایع داخلی سعودی مطابق با آخرین مشخصات و استانداردهای بین‌المللی با مشارکت شرکت فرانسوی CMN و شرکت خدمات دریایی الزامل سعودی انجام شد.

احمد العوهلی مدیر سازمان صنایع نظامی سعودی، بر حمایت رهبری و استفاده از پتانسیل و منابع برای پیشبرد این بخش آینده دار تأکید کرد و گفت: ساخت و استقرار سامانه شناورهای رهگیر سریع در چارچوب دستیابی به اولویت‌های ملی، تدوین قانون ایجاد قراردادهای صنعتی سازی نظامی، حمایت و توانمند سازی تولیدکنندگان داخلی، توسعه شرکت‌های داخلی و همچنین حمایت از شرکت‌های بزرگ ملی برای تقویت موقعیت جهانی آنها صورت گرفت.

وی روز گذشته در بیانیه ای افزود: «سامانه قایق‌های تندرو به ارتقا سطح آمادگی نظامی و امنیتی نیروهای دریایی سعودی و همچنین به تقویت نیروی امنیتی دریایی در منطقه و محافظت از منافع حیاتی و استراتژیک پادشاهی کمک خواهد کرد.»

العوهلی اظهار کرد که بومی سازی ساخت این سیستم‌ها به منزله تأکیدی بر عزم سازمان برای حرکت رو به جلو در جهت دستیابی به اولین هدف استراتژیک خود یعنی بومی سازی بیش از ۵۰ درصد هزینه‌های پادشاهی در تجهیزات و خدمات نظامی و گسترش دامنه و تأثیر توانایی‌های فعلی تا سال ۲۰۳۰ است.

از سوی دیگر، سپهبد فهد الغفیلی فرمانده نیروی دریایی ارتش سعودی نیز تأکید کرد که بومی سازی صنعت سیستم‌های رهگیر تندرو تجسم واقع گرایانه چشم‌انداز ۲۰۳۰ است که مطابق با دستورالعمل‌های ولیعهد و وزیر دفاع به منظور دستیابی به اهداف استراتژیک بومی سازی صنایع نظامی در پادشاهی از جمله افزایش کارایی هزینه و پشتیبانی برای بومی سازی ساخت داخل است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش در بیانیه ای گفت: «از این نقطه نظر، شرکت ساخت و نگهداری کشتی الزامل موفق به امضای توافق‌نامه ای با CMN شرکت کشتی سازی فرانسوی، به منظور افزایش توانایی‌های این شرکت در زمینه ساخت کشتی و قایق‌های تندرو شده‌است».

وی افزود: «این توافق بخشی از پروژه ملی با هدف توسعه بخش صنایع و سپس تلاش‌های اداره کل صنایع نظامی و نقش آن در پایداری صنایع نظامی داخلی است که منجر به منفعت اقتصادی می‌شود.»

از سوی دیگر، عبدالرحمن الزامل رئیس هیئت مدیره گروه الزامل، از حمایت گسترده رهبری از بخش صنایع نظامی و حمایت سازمان صنایع نظامی و نیروی دریایی پادشاهی سعودی از سرمایه‌گذار داخلی و تولیدکننده داخلی خبر داد.

الزامل افزود که راه اندازی قایق‌های رهگیر سریع به منزله گسترش روند بومی سازی تعدادی از سیستم‌های نظامی در پادشاهی به دست سعودی‌ها و با حمایت همه مقامات ذیربط است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای