تأکید «مجمع ارزش‌های دینی» بر ضرورت همکاری و مقابله با نادیده گرفتن اقلیت‌ها

تأکید «مجمع ارزش‌های دینی» بر ضرورت همکاری و مقابله با نادیده گرفتن اقلیت‌ها

سران گروه بیست بر نقش ادیان در مواجهه با بحران‌ها و بلایا تأکید کردند
پنجشنبه, 15 اکتبر, 2020 - 22:15
حضور کشیش دیوید بایدنار در میان رهبران دینی از ۱۰ دین و فرهنگ مختلف (SPA)

رهبرانی از کشورها و ادیان مختلف بر اهمیت نقش دین در مواجهه با بلایا و بحران‌های انسانی تأکید کردند.

این اظهارات در روز دوم «مجمع ارزش‌های دینی G20» مطرح شد، که پیروان ۱۰ دین و فرهنگ مختلف را گرد هم آورد و به عنوان بخشی از جلسات گروه بیست به عنوان پیش نشست اجلاس سران در ماه آینده، در ریاض برگزار شد.

این سران تأکید کردند که جوامع مذهبی از جمله اولین مجموعه‌هایی هستند که در مواقع بحرانی حمایت و مساعدت می‌کنند و علاوه بر نقش آنها در رد شایعات، و تأکید آنها بر اهمیت همکاری و مقابله با به حاشیه راندن اقلیت‌ها و همچنین اطمینان از رسیدگی به نیازهای آنها به دارو و غذا، احساسات متقابل اعضای خود را تقویت می‌کنند و بر ارزش‌ها تأکید می‌کنند.

در روز دوم این همایش به بیماری همه گیر "Covid-19" پرداخته شد.

در جلسه اصلی، با مدیریت کیرستن موث مدیر اجرایی طرح یادگیری مشترک (JLI)، شش شخصیت از جمله محمد العبد العالی دستیار وزیر بهداشت سعودی و سخنگوی وزارت، کشیش دیوید بایدنار نماینده اتحادیه دوازده رسول در کلیسای مورمون حضور داشتند.

علاوه بر اینها نهال سعد رئیس دفتر و سخنگوی نماینده عالی ائتلاف تمدن‌ها (یوناکو)، خاخام دیوید ساپرشتین رئیس فدراسیون جهانی یهودیت ترقی خواه، آگوستو زامپینی مدیر توسعه و ادیان در بخش واتیکان. الیسا وحید مدیر شبکه ملی عبدالرحمن وحید (GNI) حضور داشتند.

در سه پنل گفتگو، موضوعات مختلفی مورد بحث قرار گرفت که ۲۴ شخصیت متخصص در زمینه بهداشت علاوه بر رهبران مذهبی و مسئول از کشورهای مختلف در آن شرکت داشتند. پنل اول در مورد "مشارکت هیئت‌های دینی برای مقابله با بیماری همه گیر (Covid-19)" بود و میزگرد دوم در مورد «گروه‌های دینی فعال و پاسخ‌های چند جانبه به بحران همه گیر (Covid-19): اولویت‌ها و مسئولیت‌ها» بود، در حالی که پنل سوم به «حمایت از گروه‌های نیازمند در زمان‌های همه گیر (Covid-19)» پرداخت.

حسن ناظم وزیر فرهنگ، جهانگردی و آثار باستانی عراق در سخنرانی افتتاحیه روز دوم این مجمع، به پیامدهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی همه‌گیری "Covid-19"، که بر شرایط و زندگی مردم منعکس شده، پرداخت و گفت که این وضعیت نیاز به تنظیم برنامه‌هایی برای مقابله با آن دارد.

در این جلسه، دستیار وزیر بهداشت سعودی تأکید کرد که اگرچه کشورش در حال بهبودی از کرونا است، اما سعودی مراکزی جهت مدیریت و مقابله با بیماری‌های همه گیر، سیستم‌های هوش مصنوعی و سایر سیستم‌هایی که در حال تلاش برای مقابله با همه‌گیری در بلند مدت تخصیص داده‌است.

از طرف خود، رئیس دفتر و سخنگوی نماینده عالی ائتلاف تمدن‌ها (UNACO) با اشاره به اقدامات سازمان ملل در واکنش به همه‌گیری، بر اهمیت تأمین نیازهای همه گروه‌های جامعه بدون تبعیض تأکید کرد.

خاخام دیوید ساپرستین در مشارکت مجازی خود در این مجمع به تأثیر تاریخی همه‌گیری‌ها و اهمیت مقابله با این بیماری بدون تبعیض و غفلت از اقلیت‌ها و حمایت از آنها در مورد نیازهای آنها اشاره کرد و بر اهمیت این گردهمایی در جمع رهبران مذهبی و اهمیت همکاری و عدم نادیده انگاشتن اقلیت‌ها و اطمینان از تأمین نیازهای آنها به دارو و غذا تأکید کرد.

از طرفی دیگر، مدیر ملی شبکه GNI در مورد نقش تشکل‌های دینی در بحران‌ها و بلایا صحبت کرد و گفت این سازمان‌ها اولین گروه‌هایی هستند که به جوامع پشتیبانی و کمک می‌کنند و باعث افزایش حس وابستگی اعضای جامعه می‌شوند.

در همین زمینه، مدیر توسعه و دین در واتیکان، با اشاره به مشکلات اجتماعی ناشی از همه‌گیری و اهمیت آمادگی برای آنها، گفت که ادیان می‌توانند منبع خشونت و بحران‌ها باشند، اما از طرف دیگر آنها در غلبه بر این بحران‌ها از طریق ارتباط و همکاری بین رهبران مختلف مذهبی، و تأکید بر ارزشها، عدالت و صلح نقش دارند.

 روز گذشته، هفتمین همایش ارزش‌های دینی، در ریاض با مشارکت ۵۰۰ رهبر دینی و سیاستگذار از ۴۵ کشور جهان، از سوی مرکز بین‌المللی ملک عبدالله بن عبدالعزیز برای گفت و گو بین پیروان ادیان و فرهنگها، و ائتلاف شرکای بین‌المللی، برگزار شد.

[٢٢:٢٨، ٢٠٢٠/١٠/١٥] بهنام: 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای