تنش میان الحشد الشعبی و پیشمرگه در پی اظهارات زیباری شدت گرفت

تنش میان الحشد الشعبی و پیشمرگه در پی اظهارات زیباری شدت گرفت

پنجشنبه, 15 اکتبر, 2020 - 21:00

علیرغم پاسخ‌های آرام رهبران «حزب دموکرات کردستان» و مقامات رسمی در دولت اقلیم کردستان به اظهارات هوشیار زیباری وزیر امور خارجه پیشین و رهبر برجسته «حزب دموکرات کردستان»، در مورد «الحشد الشعبی»، تنش بین دو طرف افزایش یافت تا جایی که برخی نگرانند که این تقابل به یک مواجهه نظامی بین دو طرف بینجامد.

زیباری در توییتی خواستار «پاکسازی منطقه سبز از نیروهای الحشد الشعبی» شده بود که این امر خشم گسترده «الحشد» و بسیاری از نیروهای سیاسی نزدیک به ایران، به ویژه «ائتلاف الفتح» و «ائتلاف دولت قانون» را برانگیخت.

گرچه زیباری محکومیت وی و مطالبه او به عذرخواهی را «مصیبتی بزرگ» دانست، فراکسیون حزب وی در پارلمان عراق روز گذشته در بیانیه ای تأکید کرد که «موضع حزب دموکرات کردستان از طریق رهبر حزب یا سخنگوی آن بیان می‌شود». این حزب افزود که «اظهارات سایر شخصیت‌ها، قطعاً نظر شخصی آنهاست و بیانگر نظر صاحبان آن است».

همزمان با بروز نگرانی از اینکه این تشدید تنش منجر به درگیری نظامی بین دو طرف شود، صداهای مختلفی به ویژه از طرف کردها، سعی در آرام کردن اوضاع داشتند.

اخلاص الدلیمی عضو پارلمان عراق برای «دموکرات کردستان» گفت: «برخی طرف‌ها با ایجاد بحران‌های سیاسی در کشور به دنبال سرپوش گذاشتن بر ناکامی‌ها و جلب توجه مردم به موضوعات فرعی که به عراق و عراقی‌ها آسیب می‌رساند».

وی تأکید کرد که «خون ارتش، پیشمرگه‌ها و الحشد الشعبی در طی عملیات آزادسازی از کنترل داعش در شمال عراق درآمیخته شده و باید برای مبارزه با فساد و پیشبرد چرخ اصلاحات سرمایه‌گذاری شود … این نیروها هنوز درگیر عملیات کیفی برای مقابله با تروریسم و دفع خطر آن از عراقی‌ها هستند».

او اما به‌طور ضمنی خواستار تغییر ساختار «الحشد» شد و افزود که «هر نهادی دارای خوب و بد است، بنابراین سوءاستفاده کنندگان باید از چرخه خارج شوند تا بر اعتبار آن مؤسسه تأثیر نگذارند».

واکنش‌های خشمگین به اظهارات زیباری طی دو روز گذشته از سوی رهبران «الفتح»، «دولت قانون» و «نیروهای الحشد الشعبی» تکرار شد.

«ائتلاف دولت قانون» به سرپرستی نوری المالکی با محکوم کردن اظهارات زیباری، از رهبران «الحشد الشعبی» خواست تا علیه زیباری طرح دعوی کنند.

محمد الغبان رئیس فراکسیون بدر در پارلمان عراق نیز به اظهارات زیباری دربارهٔ الحشد الشعبی واکنش نشان داد و این اظهارات را محکوم کرد.

وی افزود: الحشد الشعبی مهم‌ترین نهاد امنیتی دولتی عراق است که در نابودی داعش مشارکت داشته‌است.

با این وجود، سرمد البیاتی کارشناس مسائل امنیتی در گفتگو با «الشرق الاوسط»، احتمال تقابل «الحشد» و «پیشمرگه» را در شرایط فعلی را رد کرد.

البیاتی گفت: «در پی اظهارات ناموفق زیباری، اختلافات میان دو طرف افزایش یافت، ناموفق بودن اظهارات از این لحاظ است که نیروهای الحشد الشعبی یک نهاد رسمی هستند و قانون تأسیس آن در پارلمان عراق به رای گذاشته شد.»

وی افزود: «موضوعات نمی‌توانند به رغم تشدید، به یک وضعیت تقابل بین دو طرف برسند، زیرا صداهای منطقی از هر دو طرف شنیده می‌شود که برای آرام کردن اوضاع بلند شده‌اند.»

وی توضیح داد که «از نظر نظامی هیچ ارتباطی بین نیروهای پیشمرگه و نیروهای حشد الشعبی وجود ندارد، مگر در مناطق ساده و خاص. به علاوه، هیچ گونه استقرار نظامی در این مناطق وجود ندارد».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای