اردوغان به ترودو: تعلیق صادرات حسگرهای پهپاد با ائتلاف همخوانی ندارد

اردوغان به ترودو: تعلیق صادرات حسگرهای پهپاد با ائتلاف همخوانی ندارد

شنبه, 17 اکتبر, 2020 - 12:30
جاستین ترودو نخست وزیر کانادا (سمت راست) و رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه در نشست سران گروه ۲۰ در آنتالیا در نوامبر ۲۰۱۵ (آرشیو-آسوشیتد پرس)

 


رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه در گفتگوی تلفنی با جاستین ترودو نخست وزیر کانادا گفت «تعلیق صادرات فناوری حسگرهای پهپاد با روحیه ائتلاف و همکاری همخوانی ندارد».


کانادا در ماه جاری صادرات فناوری حسگرهای پهپاد به ترکیه را متوقف کرد و گفت «جمهوری آذربایجان در جریان نبرد با ارمنستان از این ابزارها استفاده کرده است».


دفتر ریاست جمهوری ترکیه روز جمعه (۱۶ اکتبر) در بیانیه ای گفت «اردوغان و ترودو درباره بهبود روابط و گسترش مناسبات تجاری تلفنی صحبت کردند».


این بیانیه افزود «دو طرف درباره عبور از مشکلات درباره همکاری در بخش دفاعی نیز گفتگو کردند».

به گزارش رویترز بیانیه خاطر نشان کرد «پرزیدنت اردوغان به ترودو گفت که تعلیق صادرات برخی از تجهیزات نظامی به ترکیه به دلیل جنگ بین جمهوری آذربایجان و ارمنستان با ائتلاف و همکاری همخوانی ندارد».

ترکیه و کانادا از اعضای ناتو هستند.

وزارت خارجه ترکیه گفت «کانادا با تعلیق صادرات این تجهیزات نظامی سیاست دو گانه در پیش گرفته است».

آمارهای صادرات نشان می دهد صادرات نظامی ترکیه به جمهوری آذربایجان که متحد ترکیه است در سال جاری شش برابر شده است. 


فروش پهپاد و تجهیزات نظامی ترکیه به جمهوری آذربایجان در ماه گذشته یعنی پیش از آغاز جنگ بر سر ناگورئو قره باغ ۷۷ میلیون دلار اعلام شده است.


موسسه تحقیقات صلح پراجکت پلاوشیرز کانادا گفت تصاویر حملات پهپادی که از سوی جمهوری آذربایجان منتشر شده نشان می دهد هواپیمایی که آنها را به ثبت رسانده از تجهیزات تولید شده در بخش کانادایی شرکت «ال-۳ هریس تکنولوژیز» استفاده کرده است. 


 


 


 


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای