ترکیه بر اثر سیاست خارجی دولت منزوی تر شده است

ترکیه بر اثر سیاست خارجی دولت منزوی تر شده است

شنبه, 17 اکتبر, 2020 - 14:15
رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه (رویترز)

به دنبال آغاز درگیری بین ارمنستان و جمهوری آذربایجان در منطقه ناگورئو قره باغ جامعه جهانی به جز ترکیه خواستار پایان دادن به خصومت ها از سوی دو طرف شد. ترکیه بر خلاف سازمان ملل و فرانسه و روسیه و آمریکا با حمایت علنی از یک طرف درگیری (آذربایجان) بر علیه طرف مقابل گفت نیرو و تجهیزات نظامی به جمهوری آذربایجان می فرستد.

ناظران می گویند خصومت ورزی در جنوب قفقاز یکی از موارد تازه اختلافات فزاینده در رویکرد خارجه ترکیه و غرب است. حضور نظامی ترکیه در لیبی و سوریه و عراق در چند سال گذشته و افزایش گشت زنی ترکیه در مناطق مورد مناقشه در شرق مدیترانه منجر به نارضایتی اتحادیه اروپا شده است.‍ به گزارش یورو نیوز این رویکرد به «منزوی تر شدن ترکیه» انجامید.

این گزارش افزود «دخالت نظامی واشنگتن در عراق در ۲۰۰۳ و همکاری آمریکا و نیروهای کرد که به نظر ترکیه گروه تروریستی در سوریه است ترکیه را خشمگین کرد. گفتگوهای بی سرانجام درباره پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا منجر به برافروخته تر شدن آتش خشم دولت ترکیه شد».

سینان آلگین پژوهشگر اندیشکده کارنگی گفت «این عوامل باعث چرخش سیاست خارجی دولت ترکیه و فاصله گرفتن از متحدان سنتی اش در غرب شد».

لوئیجی اسکازیری پژوهشگر مرکز اصلاحات اروپا گفت «سیاست داخلی ترکیه نقش قابل ملاحظه ای در تغییر سیاست خارجی داشته است».

او خاطر نشان کرد «اردوغان از سال ۲۰۱۵ به حرکت ملی گرا (جریان راستگرا) نزدیک شده و پس از کودتای ناکام در ۲۰۱۶ برای تثبیت قدرت خود تلاش می کند. به موازات این رویکرد، دولت ترکیه از متحدان غربی اش فاصله گرفته است».

او افزود «دولت ترکیه در چندین سال گذشته توجه خود را عمدتا بر بسیج نیرو و حمایت متمرکز کرده و شرایط اقتصادی ناگوار در کشور را نادیده گرفت».

آلگین یادآور شد «اگر مناسبات ترکیه و اتحادیه اروپا با ثبات تر و سازنده تر و هدفمندتر از وضع فعلی بود شاهد شرایط کنونی نبودیم».

اسکازیری به این مساله اشاره می کند که «دولت ترکیه در سیاست خارجی به دنبال «برخورداری از استقلال بیشتر» بود که این رویکرد به سردی روابط دیپلماتیک با متحدان سنتی اش انجامید و در همین حال ترکیه از کسب متحدان جدید بازماند».او گفت «انتقاد اصلی که غالبا در داخل کشور مطرح می شود این است که سیاست خارجی قاطعانه تر باعث نشد که ترکیه به جایی که می خواهد برسد و منجر به تقویت و گسترش همکاری ترکیه با کشورهای منطقه نیز نشد. برعکس، ترکیه حالا در منطقه منزوی تر شده است».

اسکازیری بر این باور است «اگر دولت دیگری پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روی کار بیاید شاید دولت جدید موضع قاطعانه تری در مورد آنکارا در پیش بگیرد و شاید تحولات در منطقه سمت و سوی دیگری پیدا کند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای