اقدامات پیشگیرانه سعودی همزمان با آغاز مرحله دوم بازگشت تدریجی عمره

اقدامات پیشگیرانه سعودی همزمان با آغاز مرحله دوم بازگشت تدریجی عمره

دیدار امیر مدینه منوره با وزیر حج و عمره.. آموزش و پرورش بحرین از آمادگی مدارس را برای پذیرش محدود دانش آموزان خبر داد
شنبه, 17 اکتبر, 2020 - 19:30

وزارت حج و عمره سعودی همه هماهنگی‌های لازم با شرکای خود برای اجرای برنامه‌های مرحله دوم بازگشت تدریجی عمره ویژه شهروندان و افراد مقیم سعودی و اقدامات دقیق پیشگیرانه برای اطمینان از امنیت زائران را به اتمام رسانده‌است.

شاهزاده فیصل بن سلمان بن عبدالعزیز امیر منطقه مدینه، در دیدار دیروز خود با محمد بنتن وزیر حج و عمره، عبدالفتاح مشاط معاون وی و محمد البیجاوی معاون امور زیارت در منطقه، برنامه وزارتخانه برای پذیرش عمره گزاران را بررسی کرد.

در این دیدار، امیر مدینه منوره بر اهمیت اجرای اقدامات پیشگیرانه برای اطمینان از ایمنی نمازگزاران و عمره گزاران، آماده‌سازی اماکن مقدس و آسایش زائران تأکید کرد.

مرحله اول، که از اوایل ماه اکتبر آغاز شد، شاهد ورود ۶ هزار زائر در روز از شهروندان و ساکنان مقیم در پادشاهی با ۳۰ درصد ظرفیت بود.

ریاست عمومی امور مسجد الحرام و مسجد النبی، ضمن در نظر گرفتن سیستم یکپارچه خدمات ارائه شده توسط دولت پادشاهی برای زائران مرحله دوم عمره در طول مدت ۱۴ روز، آماده پذیرایی از ۲۲۰ هزار زائر و ۵۶۰ هزار نمازگزار شده‌است.

در مرحله دوم، ۴۰ هزار نمازگزار و ۱۵ هزار زائر یا ۷۵ درصد از کل ظرفیت می‌توانند با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به‌طور روزانه نماز را در مکه به جای آورند.

وزارت امور اسلامی، تبلیغ و ارشاد از روز گذشته، ضمن لحاظ کردن ایمنی و سلامت نمازگزاران از ویروس کرونا، مسجد قبه را به مدت یک ساعت قبل از نماز صبح تا نماز عصر بازگشایی کرد تا نمازگزاران و زائران بتوانند در مدت طولانی‌تر از دوره قبل در مسجد نماز بخوانند.

منحنی ابتلای ویروس کرونا در سعودی همچنان نسبت به ماه‌های گذشته سیر کاهشی دارد، به طوری که وزارت بهداشت روز گذشته اعلام کرد که ۳۵۹ مورد جدید ابتلا به ویروس ثبت شده‌است و تعداد موارد ثبت شده در پادشاهی را به ۳۴۱ هزار و ۸۵۴ مورد رساند که از این تعداد ۸ هزار و ۵۲۴ مورد فعال هستند و تحت مراقبت‌های پزشکی قرار دارند، اما از این تعداد، ۸۲۹ نفر در وضعیت بحرانی قرار دارند.

 علاوه بر این، ۳۷۰ مورد بهبودی جدید ثبت شده‌است و تعداد افراد بهبود یافته را به ۳۲۸ هزار و ۱۶۵ مورد رساند.

وزارت بهداشت اعلام کرد که ۴۳٪ موارد جدید ابتلا را زنان، ۵۷٪ مردان و همچنین کودکان ۱۱٪، بزرگسالان ۸۵٪ و سالخوردگان ۴٪ این تعدا را تشکیل می‌دهند.

در این میان با فوت ۲۱ نفر جدید، آمار مرگ و میرها به ۵ هزار و ۱۶۵ مورد رسید.

 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای