شنکر بر حمایت واشنگتن از ابتکارعمل فرانسه تاکید کرد

شنکر بر حمایت واشنگتن از ابتکارعمل فرانسه تاکید کرد

وی به فرنجیه اطلاع داد که تحریم‌های آمریکا شامل وی نمی‌شود
یکشنبه, 18 اکتبر, 2020 - 09:15

منابع آگاه سیاسی فاش کردند که بحران تشکیل دولت جدید بر دیدارهای دیوید شنکر دستیار وزیر امور خارجه در امور خاور نزدیک در لبنان سایه افکنده و در قالب برجسته کردن منافع آمریکا در مذاکرات لبنان و اسرائیل و میانجیگری آمریکا برای حل و فصل اختلافات بین دو کشور بر سر مرزها مطرح شده‌است.

منابع سیاسی اعلام کردند که شنکر به دنبال تحقق اهداف واشینگتن برای پررنگ کردن این بود.

آنها تأکید کردند، در صورت موفقیت در مذاکرات ، انتظار می‌رود که جنوب لبنان وارد مرحله جدیدی شود که از طریق آن می‌توان آینده وضعیت را از نظر کاهش اندازه خطرات برون یابی کرد تا به لبنان اجازه دهد از منابع دریایی خود برای عبور از بحران‌های مالی و اقتصادی خود بهره‌مند شود.

همان منابع به الشرق الاوسط گفتند که شنکر بر اساس تمایلش با سلیمان فرنجیه رهبر جریان «المرده» و نماینده سابق مجلس دیدار کرد در حالی حاضر نشد با جبران باسیل نماینده مجلس و رئیس جریان میهنی آزاد دیدار کند.

آنها تأکید کرد که شنکر به فرنجیه اطلاع داده‌است که تحریم‌های آمریکا علیه یوسف فنیانوس وزیر پیشین، شخص فرنجیه را هدف قرار نداده و هیچ ارتباطی با «المرده» ندارد.

آنها گفتند که این جلسه به مذاکرات تعیین مرزها و اوضاع داخلی با توجه به به تعویق انداختن مشاوره‌های اجباری پارلمانی برای نامگذاری رئیس‌جمهور مسئول تشکیل دولت جدید از سوی رئیس‌جمهور میشل عون پرداخته شد، گرچه آنها در موضع‌گیری‌های خود در مورد رژیم سوریه نظر متفاوتی داشتند.

منابع سیاسی اضافه کردند که بیانیه صادر شده توسط ریاست جمهوری دربارهٔ نشست عون و شنکر دقیق نبود زیرا منعکس کننده جو حاکم بر آن نبود.

 آنها گفتند که شنکر در دیدار با نجیب میقاتی و نخست وزیران سابق بر حمایت واشینگتن از ابتکارعمل فرانسه خبر داد و از این رو خواستار تسریع در تشکیل دولت بر اساس پایبندی به نقشه راه پیشنهادی امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانسه شد.

وی گفت که فرنجیه از اقدام عون در به تعویق انداختن رایزنی‌ها به درخواست باسیل انتقاد کرد. او به شنکر گفت که عون برای توجیه تأخیر به میثاق توافق بر سر تقسیم قدرت استناد می‌کند، در حالی که هنگام تشکیل دولت رئیس‌جمهور حسن دیاب آن را نادیده گرفته بود.

در این زمینه، منابع فاش کردند که شنکر از ابتکار فرانسه برای نجات لبنان حمایت کرد، اما او معتقد است که هشدار واشینگتن دربارهٔ احتمال کودتای برخی از طرف‌ها علیه آن درست بود، بنابراین پاریس مجبور شد برای تحت فشار قرار دادن افرادی که مانع رایزنی‌ها می‌شدند، ورود کند.

این منابع تأکید کردند که پاریس پس از به تعویق انداختن رایزنی‌ها روی خط آمد و سعد الحریری را ترغیب کرد تا با جبران باسیل ارتباط برقرار کند، اما الحریری زیر بار نرفت.

آنها فاش کردند که وقتی عون با الحریری تماس گرفت تا او را از به تعویق انداختن رایزنی‌ها با استناد به میثاق مطلع کند، پاسخ الحریری این بود که به تعویق انداختن به نفع کشور نیست و ضروری است تا ابتکار فرانسه حمایت شود زیرا این کشور تحمل تعلل و تأخیر را ندارد.

آنها تأکید کرد که نبیه بری رئیس مجلس در حال حاضر به دنبال مهار امکان به تعویق انداختن مشاوره‌ها است. او با الحریری و فراکسیون‌هایی که تمایل خود را برای حمایت از او ابراز کرده‌اند، موافق است.

 آنها می‌گویند که بری نسبت به به تعویق انداختن رایزنی‌ها بسیار ناراحت است و «حزب‌الله» از موضع وی حمایت می‌کند، بنابراین تصمیم گرفت سکوت خود را به رئیس‌جمهوری بفروشد.

بر این اساس، تهدید به احتمال به تعویق انداختن رایزنی‌ها مگر با شرط برقراری ارتباط بین الحریری و باسیل، این بحران را حل نخواهد کرد، علاوه بر این عون را در تقابل با پاریس قرار می‌دهد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای