منابع خبری روسیه: واکسن کرونایی آکسفورد «انسان را میمون می‌کند»

منابع خبری روسیه: واکسن کرونایی آکسفورد «انسان را میمون می‌کند»

یکشنبه, 18 اکتبر, 2020 - 16:30
عکس منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی روسیه از یک شامپانزه در آزمایشگاه AstraZeneca که با روپوش سفید پزشکی نشان داده شده‌است. (دیلی میل)

یک کمپین شایعه پراکنی در شبکه‌های اجتماعی روسیه ایجاد شده‌است که واکسن کروناویروس در حال ساخت توسط محققان دانشگاه آکسفورد را نامعتبر کند. این اخبار ادعا می‌کنند که چون از ویروس شامپانزه در این واکسن استفاده شده‌است، تزریق آن شما را به میمون تبدیل می‌کند.

به گزارش نشریه بریتانیایی «دیلی میل»، در همین رابطه تصاویر و فیلم‌های مختلفی در فضای مجازی روسیه منتشر شده‌است و حتی یکی از آن‌ها در برنامه تلویزیونی روسی «وستی نیوز» منتشر شده‌است.

این محتوای خبری تأکید می‌کند که واکسنی که در بریتانیا ساخته می‌شود به دلیل وابستگی آن به نمونه ای از ویروس سرماخوردگی که معمولاً شامپانزه‌ها را آلوده می‌کند، خطرناک خواهد بود.

شایعات منفی دربارهٔ واکسن آکسفورد کروناویروس در فضای مجازی در حال انتشار است که منبع اصلی آن روسیه است. برای مثال تصاویر منتشر شده از سیاستمداران بریتانیا نشان می‌دهند که آنها به میمون تبدیل شده‌اند.

برخی از کارشناسان می‌گویند هدف این کمپین، تأثیر روی فروش واکسن آکسفورد در کشورهایی است که روسیه می‌خواهد واکسن خود به نام «اسپوتنیک» را بفروشد.

پاسکال سوریوت مدیر عامل AstraZeneca، شب گذشته، «کمپین‌هایی که سعی در تضعیف کار شرکت دارند» را محکوم کرد.

 وی به روزنامه «تایمز» گفت که «دانشمندان در AstraZeneca و بسیاری از شرکت‌ها و موسسات دیگر در سراسر جهان به‌طور خستگی ناپذیر در حال ساخت واکسن و درمان برای غلبه بر ویروس کرونا هستند».

وی گفت: «من از همه می‌خواهم که به منابع معتبر اطلاعاتی اعتماد کنند، به نهادهای نظارتی اعتماد کنند و مزایای فوق العاده ای را که واکسن‌ها و داروها همچنان برای بشریت به همراه دارند، به خاطر بسپارند».

 در آغاز ماه سپتامبر، آزمایشات واکسن آکسفورد به دلیل ابتلای یکی از شرکت کنندگان به بیماری «غیرقابل توجیه» به حالت تعلیق درآمد و پس از چند روز در بریتانیا و سایر کشورها از سر گرفته شد، اما هنوز در ایالات متحده از سر گرفته نشده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای