شوخی با خبر خوش روحانی

شوخی با خبر خوش روحانی

از مظنه موشک بالستیک تا خرید جنگنده سوخو با کارت ملی 
دوشنبه, 19 اکتبر, 2020 - 14:15

کاربران ایرانی توییتر با تمسخر اعلام لغو تحریم تسلیحاتی ایران توسط حسن روحانی رئیس‌جمهور این کشور، به خالی شدن سفره‌های مردم و کمبود برخی از داروهای ضروری در بازار اشاره کردند.

حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران اعلام کرد که یک‌شنبه هفته آینده تحریم تسلیحاتی ۱۰ ساله ایران، لغو خواهد شد. او با اعلام این خبر در جلسه هیئت دولت از این اتفاق به عنوان «خبر خوش» برای مردم ایران یاد کرد و گفت ما برای رفع این تحریم‌ها چهار سال جنگیده‌ایم. این در حالی است که تنها کمتر از یک هفته از تحریم ۱۸ بانک و مؤسسه مالی ایران به دستور دولت آمریکا می‌گذرد.

سخنان حسن روحانی ، انتقاداتی را در شبکه‌های اجتماعی برانگیخت. هشتگ #تحریم_تسلیحاتی نزدیک به ۳ هزار بار توییت شده و گروهی از کاربران همزمان با لغو تحریم تسلیحاتی در اعتراض به این موضوع هشتگ #DontArmIran را راه انداختند.

یک کاربر در این باره نوشته‌است: «به تمام کسانی که هنوز در فکر مماشات با آدم کشان هستند می‌گوییم؛ سلاح‌هایی که به ملاها می‌فروشید مردم ایران را نشانه خواهد رفت..».

کاربر دیگری گفته‌است: «روحانی یه جوری تموم شدن تحریم تسلیحاتی رو تبریک میگه انگاری قراره از فردا برای هر ایرانی ی اس-۴۰۰ ماهانه به یارانشون اضاف کنه! برای کسایی که نمیدونن علاوه بر خرید سرسام آور ابزار سرکوب داخلی، ابزار سرکوب کشورهای منطقه رو هم به برنامشون اضاف میکنن».

یک کاربر دیگر با هشتگ کردن #آبانادامهدارد نوشته‌است: «برای ملتی که هنوز یک سال از به خاک و خون کشیده شدنش توی خیابون نگذشته؛ لغو تحریم تسلیحاتی خبر نیست، تهدیده…».

کاربر دیگری نیز به وضعیت بغرنج اقتصادی مردم اشاره می‌کند و می‌نویسد: «یه جوری با افتخار از رفع تحریم تسلیحاتی میگه که انگار قراره سلاح بذاریم سر سفره بخوریم، مردم نون شب ندارن اینا همچنان به فکر شرارت هستن».

کاربر دیگری نیز با اشاره به طغیان کرونا در ایران می‌گوید: «امروز روحانی که حتی در درون کار به دستان شیاد ج. اسلامی لقب شایسته «دروغگو» را کسب کرده، با خوشحالی از پایان تحریم تسلیحاتی رژیم خبر داد. تو گویی نه واکسن کرونا که راهی برای کاستن از مصائب ناشی از کرونا کشف کرد. همهٔ شواهد حاکی از آن است که سران رژیم امیدی به بقا رژیم شان ندارند».

یکی از کاربران توییتر موضوع را از نگاه دیگری می‌بیند و می‌نویسد: «این برداشت چین و روسیه و جمهوری اسلامی است، چه کسی می‌گوید تحریم تسلیحاتی لغو شده؟ در بیانیه امروز آقای پمپئو هم ذکر شده که تحریم تسلیحاتی رژیم تمدید شده‌است و هر کس آن را نقض کند مورد تحریم آمریکا قرار می‌گیرد».

طنز و مسخره کردن این اظهارات بخش دیگری از توییت‌ها را تشکیل می‌دهد. یک کاربر می‌نویسد: «بنابر خبر خوش رئیس‌جمهور، تحریم تسلیحاتی از شنبه لغو شد، عزیزان هموطنی که قصد خرید تانک، نفربر یا جنگنده سوخو دارند، می‌توانند با مراجعه به سایت وزارت دفاع، ثبت نام کنند. به هر کد ملی فقط یک دستگاه تحویل داده می‌شود. متقاضیان موشک نیاز به ثبت نام ندارند، زیرا تحویل فوری و بدون محدودیت انجام می‌شود».

یک کاربر دیگر با کنایه نوشته‌است: «آقا الان که تحریم تسلیحاتی رو برداشتن مَظنه بالستیک چنده؟ تعداد میخوام ..».

یک کاربر دیگر آورده‌است: «میگه خبر خوشی رفع تحریم تسلیحاتی در حالی که تو عراق و چین گدایی چند میلیون دلار میکنه، نوسازی تجهیزات نظامی فرسوده ایران حداقل ۵۰ میلیارد دلار در کمترین حالت هزینه برمی داره، سوخو۳۰ اس ام = ۶۰ میلیون دلار. چنگدو جی ۱۰ = ۴۰ میلیون دلار. در بهترین حالت ۴۰۰ فروند جنگنده برای نوسازی حداقلی».

شخصیت‌های سیاسی نیز به این خبر خوش روحانی واکنش نشان دادند. محمدعلی ابطحی فعال سیاسی اصلاح‌طلب در این باره نوشت: «آقای دکتر روحانی عزیز، مبارکه گفتید از یکشنبه می‌توانید اسلحه بخرید؛ ولی تو رو خدا نخرید. مردم در خورد و خوراک روزانه مانده‌اند»

حسام الدین آشنا مشاور حسن روحانی اما در مقام دفاع از این لغو تحریم‌ها در حساب کاربری‌اش در توییتر نوشت: «نکند این همه فحاشی‌ها و تهدیدها برای به حاشیه راندن واقعیتی به نام شکسته شدن حصر تسلیحاتی ایران باشد. خدا می‌داند این جماعت چه خواهد کرد در روزی که حصر اقتصادی ایران شکسته شود».

در این میان سایت تجارت نیوز دربارهٔ واکنش بازارهای مالی به اعلام خبر برداشتن تحریم‌های تسلیحانی گزارش داد که قیمت دلار و خودرو همچنان صعودی است. به عبارت دیگر این خبر خوش رئیس‌جمهور ایران نتوانسته روی روند صعودی دلار و خودرو هیچ تأثیری منفی بگذارد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای