استقبال گسترده شرکت های سعودی از کمپین تحریم محصولات ترکیه

استقبال گسترده شرکت های سعودی از کمپین تحریم محصولات ترکیه

واردکنندگان به الشرق الاوسط: تخلیه کالاهای ترکی در انبارها و خسارت ۲۰ میلیارد دلاری ترکیه
سه شنبه, 20 اکتبر, 2020 - 11:45
استقبال گسترده شرکت های سعودی از کمپین تحریم محصولات ترکیه.. پیام کمپین روی پوستر نوشته شده است (الشرق الاوسط)

کمپین تحریم محصولات ترکیه در سعودی استقبال گسترده موسسات و شرکت های تجاری و صنعتی کشور را به همراه داشته است. این کمپین به منظور تحریم خرید و فروش محصولات ترکیه در بازارهای داخلی راه اندازی شده و بخشی از کمپین مردمی برای تحریم خرید کالاهای ترکیه در سعودی است که هفته گذشته از سوی بخش خصوصی تنظیم شد.

روسای شرکت ها و فروشگاه ها می گویند تحریم خرید و فروش محصولات ترکیه گامی است برای ابراز مخالفت با مداخله جویی ها و اقدامات خصمانه ترکیه علیه سعودی و همچنین افزایش نفوذ ترکیه در کشورهای متعدد جهان. این مخالفت و نارضایتی از رویکرد دولت ترکیه به سطح مردمی در سعودی انتقال یافته و مردم محصولات ترکیه را تحریم کرده اند.

شرکت های شناخته شده لوازم خانگی و فروشگاه های زنجیره ای با صدها شعبه در سراسر سعودی و نیز بنگاه های املاک و مستغلات و فروشگاه های اینترنتی یکی پس از دیگری با انتشار بیانیه رسمی در شبکه های اجتماعی به این کارزار پیوستند.

این کارزار در حالی به راه افتاده که صاحبنظران و کارشناسان مسائل سیاسی بر این باورند سیاست های دولت ترکیه تحت رهبری پرزیدنت رجب طیب اردوغان و دخالت در امور داخلی کشورهای مختلف خاورمیانه ترکیه را در مخمصه بدی گرفتار کرده است. اقتصاد ترکیه با مشکلات و بحران های گوناگون دست و پنجه نرم می کند؛ ارزش لیر ترکیه در برابر ارزهای خارجی سقوط کرده و دولت نمی تواند برای جلوگیری از ریزش بیشتر پول ملی کاری از پیش ببرد. این باعث شد تا ذخایر ارزی کشور کاهش پیدا کند و کسری بودجه بیشتر شود و سرمایه گذاران خارجی و داخلی از ترکیه رویگردان شوند.

عجلان العجلان رییس شورای اتاق های بازرگانی سعودی و رییس هیات مدیره اتاق بازرگانی و صنایع ریاض خواستار تحریم تمام عیار ترکیه در بخش های سرمایه گذاری و گردشگری و تجاری به دلیل به قول او «اهانت» آنکارا به سران سعودی شد.

العجلان با حمایت مجدد از کمپین های تحریم محصولات ترکیه با انتشار توییتی در صفحه رسمی خود نوشت «آشکارا تاکید می کنم: نه به سرمایه گذاری، نه به واردات، نه به گردشگری». او افزود «ما به عنوان شهروند و بازرگانان سعودی با هر آنچه مال ترکیه است داد و ستد نمی کنیم. از شرکت های ترکیه ای فعال در سعودی تقاضا می کنم که با ترکیه در هیچ حوزه ای معامله و داد و ستد نکنند. این کمترین چیزی است که می توان در واکنش به اهانت ها و خصومت ورزی های مستمر ترکیه به سران و کشور سعودی نشان داد».

العجلان به الشرق الاوسط گفت «این تحریم های اولیه حدود ۲۰ میلیارد دلار به اقتصاد ترکیه ضرر می زند. این کمپینی است که یک دکان کوچک در روستای دورافتاده تا فروشگاه های بزرگ در شهرهای بزرگ سعودی در آن شرکت کرده اند و خرید و فروش محصولات ترکیه تحریم شده است. خصومت و دشمنی دولت ترکیه با سعودی دیگر پوشیده نیست و بر شهروندان سعودی آشکار شده است».

العجلان افزود «ترکیه از یک میلیون و نیم گردشگر سعودی محروم می شود و تصور می کنم که این هزینه زیادی برای دولت ترکیه دارد. علاوه بر این، خروج چندین هزار سرمایه گذار سعودی در تمام بخش های ترکیه از واردات گرفته تا گردشگری و سرمایه گذاری را داریم. این وظیفه تمامی بخش های سعودی است که از داد و ستد با کشوری که به سران و مردم سعودی اهانت می کند خودداری کنند».

پیوستن شرکت ها و فروشگاه های زنجیره ای بزرگ و کارخانه های بزرگ سعودی به کمپین مردمی برای تحریم خرید و فروش محصولات ترکیه ادامه دارد. فروشگاه زنجیره ای لوازم خانگی العبد اللطیف و فروشگاه زنجیره ای الوطنیه و گروه لوازم خانگی و فرش القفازی و فروشگاه مواد غذایی زنجیره ای التمیمی و فروشگاه های زنجیره ای العثیم و استرا و الدانوب نیز به فهرست تحریم کنندگان اضافه شده اند.

فروشگاه زنجیره ای التمیمی ضمن ابراز حمایت و پیوستن به کمپین مردمی برای تحریم محصولات ترکیه در اعتراض به طمع ورزی و اهانت های رییس جمهور و دولت ترکیه به سران و مردم سعودی گفت «با توجه به شرایط کنونی کلیه واردات از ترکیه از جمله کالاها و مواد غذایی ترکیه متوقف می شود. فروش کالاهای ترکیه که اینک در انبارها نگهداری می شوند ادامه دارد تا این محصولات تمام شود».

فروشگاه زنجیره ای عبد الله العثیم نیز اعلام کرد که واردات کلیه محصولات ترکیه را متوقف می کند و کالاهای ترکیه ای را از واردکنندگان داخلی خریداری نمی کند و این فروشگاه به سرعت در حال تخلیه انبارها از محصولات ترکیه در کلیه شعبه ها است و تقاضای خرید جدیدی ارائه نداده است».

عبد لله بن صالح العثیم رییس هیات مدیره فروشگاه زنجیره ای عبد الله العثیم در گفتگو با الشرق الاوسط گفت «بخشنامه ای به کلیه شعبه ها درباره توقف واردات محصولات ترکیه و عدم خرید از واردکنندگان محلی و تخلیه فوری انبارها از کالاهای ترکیه و تحویل آن به واردکنندگان و عدم تقاضای خرید دوباره داده شده است».


العثیم افزود «ما برای همبستگی با کمپین مردمی برای تحریم کالاهای ترکیه ای و تاکید بر دیدگاه های ملی ثابت خرید و فروش محصولات ترکیه ای را متوقف کردیم. خدشه دار کردن امنیت کشور خط قرمز و خطای نابخشودنی است».


العثیم تاکید کرد «تحریم محصولات ترکیه ای ارتباطی به مردم ترکیه ندارد. مردم ترکیه مورد احترام و تقدیر سعودی ها هستند. شرکت ها و کارخانه های سعودی به رویکردهای ستیزه جویانه دولت ترکیه و تعدی غیر قابل قبول سران ترکیه به کشور واکنش نشان داده اند».


چهره های شناخته شده سعودی نیز در کنار بخش خصوصی از کمپین تحریم محصولات ترکیه در شبکات اجتماعی حمایت کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای