شورای همکاری خلیج مطرح کرد: خشونت پراکنی، روش ایران برای تحقق اهدافش

شورای همکاری خلیج مطرح کرد: خشونت پراکنی، روش ایران برای تحقق اهدافش

سه شنبه, 20 اکتبر, 2020 - 23:45

شورای همکاری کشورهای خلیجی روز سه شنبه تأکید کرد که ایران، خشونت را به عنوان روشی برای محقق کردن اهداف سیاسی‌اش در منطقه در پیش گرفته‌است.

نایف الحجرف دبیرکل شورای همکاری کشورهای خلیجی در سخنرانی خود در نشست مجازی شورای امنیت سازمان ملل گفت: «منطقه خلیج امروز، با وجود همسایگی و روابط تاریخی مشترکی که کشورهای منطقه دارند، یک منطقه داغ و از تنش‌های مداوم رنج می‌برد. دلیل این امر عدم پایبندی به اصول حقوق بین الملل و قطعنامه‌های منشور ملل متحد و شورای امنیت است که منجر به دخالت در امور داخلی کشورهای شورای همکاری خلیج، عدم رعایت حاکمیت آنها و بی ثبات شدن ثبات آنها شده‌است».

وی اضافه کرد: «متأسفانه ایران و به ویژه از سال ۲۰۱۱ روش دشمنی، خشونت و به ثباتی در منطقه را به عنوان روشی برای محقق کردن اهداف سیاسی‌اش در پیش گرفته‌است. تعدادی از کشورهای عضو این شورا نیز به صورت مکرر و با موشک بالستیک و پهپاد از سوی ایران یا بازوهای منطقه‌ای‌اش مورد حمله قرار گرفتند».

دبیرکل شورای همکاری خلیج در ادامه گفت: ایران منابع مالی گروه‌های تروریستی و فرقه ای در منطقه را تأمین و سلاح در اختیار آن‌ها می‌گذارد و موجب انتشار خشونت و درگیری‌ها در کشورهای یمن، عراق، سوریه و لبنان شده‌است.

وی با اشاره به اینکه «رنج انسانی که ما روزانه در این مناطق می‌بینیم، در مقابل چشم و گوش جامعه جهانی و شورای امنیت قرار دارد»، گفت: «آنچه امروز یمن متحمل می‌شود نتایج قابل انتظار است که مستلزم آن است که دلایل ایجادکننده وضعیت امروز آن را روشن کنیم».

الحجرف با اعلام مخالفت و رد کامل شورای همکاری مداخله مداوم ایران در امور داخلی کشورهای خود و همه کشورهای منطقه و تلاش برای تحمیل قیمومیت به آن و مردمش، بر لزوم توقف حمایت تهران از شبه نظامیان و سازمان‌های تروریستی و فرقه ای که عمدتاً به دامن زدن و طولانی شدن درگیری‌ها کمک می‌کنند، تأکید کرد.

الحجرف اظهار داشت که «ادامه اشغال جزایر سه گانه اماراتی توسط ایران، امنیت و ثبات خلیج را تهدید می‌کند».

وی از تهران خواست به تلاش‌های ابوظبی برای حل مسئله از طریق مذاکرات مستقیم یا توسل به دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه پاسخ دهد.

او اضافه کرد که «اکنون توپ در زمین ایران است تا با اقدامات مشخص و قانع کننده برای ایجاد اعتماد با همسایگان خود برای امنیت و ثبات منطقه و مردم آن و حمایت از ثبات جهانی، تمایل خود را برای دستیابی به صلح و ثبات در منطقه نشان دهد».

شورای همکاری همچنین بر ضرورت توافق جامع بین‌المللی تأکید کرد که از دستیابی ایران به سلاح هسته ای به هر شکلی جلوگیری می‌کند.

این شورا از تهران خواست که به تمام تعهدات خود در قبال آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عمل کند و با بازرسان آژانس همکاری کامل کند.

شورای همکاری خلیج ضمن تأیید حق کشورهای منطقه در استفاده از انرژی هسته ای برای اهداف صلح آمیز، خواستار رعایت همه اقدامات پیشگیرانه برای اطمینان از ایمنی تأسیسات هسته ای شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای