یک زن سفیر سعودی در نروژ شد

یک زن سفیر سعودی در نروژ شد

پنجشنبه, 22 اکتبر, 2020 - 00:15
آمال یحیی المعلمی سفیر سعودی در نروژ (الشرق الاوسط)

آمال یحیی المعلمی به عنوان سفیر جديد سعودی در نروژ ، از طریق ویدیو کنفرانس در مقابل ملک سلمان بن عبد العزیز و در حضور شاهزاده محمد بن سلمان ولیعهد سعودی سوگند یاد کرد.

او دومین سفیر زن سعودی است که در این پست دیپلماتیک رده بالا فعالیت می کند.

آمال المعلمی در گفتگو با الشرق الاوسط گفت «جامعه سعودی در عرصه های گوناگون دستخول تغییر و تحول شده و این تحولات تمام گروه های جامعه را در برگرفته است. این تغییر و تحول به ویژه در حوزه زنان قابل ملاحظه است که برای دست یابی به اهداف توسعه کشور باید انجام می شد».

المعلمی گفت که همزمان با انتشار خبر تعیین او به عنوان سفیر سعودی در نروژ یک خبر اقتصادی درباره زنان نیز منتشر شده که حاکی از حضور ۲۷ درصدی زنان در بازار کار است. سند چشم انداز هدف مشارکت ۲۰ درصدی زنان در بازار را تعیین کرده است اما الان ما از این هدف جلو زدیم.

المعلمی درباره توانمند سازی زنان در حوزه دیپلماتیک گفت «معمولا زنان کمتر از مردان به عنوان سفیر در کشورهای جهان فعالیت می کنند چون این شغل نیازمند سفر به طور مستمر و انتقال و اقامت در کشور دیگر است. حضور دو سفیر زن از سعودی در کشورهای غربی دستاورد خوبی به نظر می رسید. هدف ما توانمند سازی بیشتر زنان در آینده است».

زنان سعودی پیشتر نیز در محافل بین المللی فعالیت کرده اند که از این جمله می توان به شاهزاده هیفاء المقرن به عنوان نماینده دائم سعودی در سازمان ملل و ثریا عبید دستیار دبیر کل سازمان ملل و لبنی الانصاری و حنان بلخی اشاره کرد که در سازمان جهانی بهداشت فعالیت می کردند.

المعلمی سابقه فعالیت در چندین پست دولتی را در کارنامه خود دارد. او از پارسال مدیر کل سازمان ها و همکاری بین المللی در هیات رسمی حقوق بشر سعودی است.

او کارشناسی ارشد ارتباطات جمعی و رسانه از دانشگاه دنور آمریکا و کارشناسی زبان از دانشگاه شاهزاده نورا بنت عبد الرحمان در سعودی دارد و پژوهشگر مهمان در مرکز مطالعات اسلامی آکسفورد است.

المعلمی حدود ۲۰ سال پیش وارد حوزه آموزش و پرورش شد و ۵ سال معلم و ۸ سال مربی تربیتی بود و همچنین یک سال در معاونت پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش فعالیت کرده است.

المعلمی از ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵ ریاست گروه زنان مرکز گفتگوی ملی ملک عبد العزیز را بر عهده داشت و عضو چندین کمیته و کارگروه از جمله کمیته نظارت بر انتخابات شورای شهر در ۲۰۱۶ و کمیته ملی مبارزه با مواد مخدر و نیز مشاور تهیه کننده در تلویزیون سعودی بوده است.

آمال المعلمی در همایش ها و سمینارهای داخل و خارج کشور به عنوان سخنگو شرکت کرده است و در مراسم افتتاح مرکز گفتگو بین ادیان و تمدن های ملک عبد الله در وین، پایتخت اتریش در حضور صاحبنظران و طراحان گفتگوی بین تمدن ها سخنرانی کرد.

ماموريت ديپلماتیک المعلمی حضور زنان در رده های بالای دستگاه دیپلماسی سعودی را تثبیت می کند. اولین گام سعودی در این حوزه معرفی شاهزاده ریما بنت سلطان به عنوان سفیر این کشور در واشنگتن بود.


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای