سازمان ملل لبنان را به خلع سلاح حزب‌الله فراخواند

سازمان ملل لبنان را به خلع سلاح حزب‌الله فراخواند

گوترش گفت: ادامه حضور این حزب در جنگ سوریه تهدیدی برای ثبات لبنان و منطقه است
شنبه, 24 اکتبر, 2020 - 09:15

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در آخرین گزارش در مورد اجرای قطعنامه ۱۵۵۹ شورای امنیت، خواستار «اصلاحات فوری»، «پایان فساد» در لبنان و «تشکیل سریع دولت» شد.

وی هشدار داد که ادامه حضور حزب‌الله در جنگ سوریه «ثبات لبنان و منطقه را به خطر می‌اندازد».

وی با اشاره به ایران، «کشورهای منطقه» را تشویق کرد تا به «تبدیل شدن حزب الله به یک حزب سیاسی غیرنظامی» و خلع سلاح آن کمک کنند.

او از دولت و نیروهای مسلح لبنان خواست «تمام اقدامات لازم را انجام دهند» تا مانع از دستیابی این حزب به سلاح و ایجاد توانایی‌های شبه نظامی خارج از اختیارات دولت شوند.

دبیرکل سازمان ملل در سی و دومین گزارش سالانه خود دربارهٔ اجرای قطعنامه انحلال شبه نظامیان مسلح، مقیاس وسیع تلفات جانی و خسارات مادی ناشی از انفجار در بندر بیروت را یادآور شد.

وی تأکید کرد که «انجام یک تحقیق معتبر و شفاف برای تعیین علت انفجار و دستیابی به پاسخگویی خواسته شده توسط لبنانی‌ها، همچنان در اولویت اصلی قرار دارد».

او تأکید کرد که «مقامات لبنان اکنون موظفند اصلاحات فوری را انجام دهند که به خواسته‌های مردم لبنان از جمله پاسخگویی، شفافیت و پایان دادن به فساد پاسخ دهد».

وی از رهبران لبنان خواست «از ملاحظات حزبی و منافع شخصی فراتر رفته و به سرعت دولت تشکیل دهند».

گوترش تأکید کرد که ادامه حضور حزب‌الله در درگیری‌های سوریه «خطر ورود لبنان به درگیری‌های منطقه ای را فرهم می‌کند و ثبات لبنان و منطقه را به خطر می‌اندازد».

وی افزود که این اوضاع «نشان دهنده عدم موفقیت حزب الله در خلع سلاح و خودداری از پاسخگویی در برابر نهادهای دولتی است».

دبیرکل سازمان ملل بار دیگر از حزب‌الله و سایر طرف‌های مربوطه خواست «به هیچ گونه فعالیت نظامی در داخل یا خارج از لبنان نپردازند».

وی از دولت و نیروهای مسلح لبنان خواست «تمام اقدامات لازم را برای جلوگیری از دستیابی به سلاح حزب الله و سایر گروه‌های مسلح و ایجاد توانایی‌های شبه نظامی خارج از قدرت دولت انجام دهند».

او تأکید کرد که حفظ توانمندی نظامی بزرگ و پیشرفته حزب‌الله «همچنان یک نگرانی جدی است».

گوترش همچنین از اسرائیل خواست تا برای «پیروی از وظایف خود تحت قطعنامه‌های شورای امنیت مربوطه، عقب نشینی نیروهای خود از قسمت شمالی روستای غجر و منطقه مجاور در شمال خط آبی، و همچنین توقف سریع پروازهای خود در حریم هوایی لبنان»، اقدام کند.

او هشدار داد که ارتش اسرائیل از فضای هوایی لبنان استفاده می‌کند و حملات اسرائیل علیه اهداف در سوریه «بسیار نگران کننده است».

وی معتقد است که حکم دادگاه بدوی دادگاه ویژه لبنان در پرونده عیاش و دیگران «انعکاسی از تعهد جامعه جهانی به عدالت در جنایات فجیعی» بود که در ۱۴ فوریه ۲۰۰۵ انجام و منجر به ترور رفیق الحریری نخست‌وزیر لبنان شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای