فرانسه اراده ترکیه برای «تیز کردن آتش کینه‌توزی» را محکوم کرد.. سفیر به پاریس برگشت

فرانسه اراده ترکیه برای «تیز کردن آتش کینه‌توزی» را محکوم کرد.. سفیر به پاریس برگشت

یکشنبه, 25 اکتبر, 2020 - 12:45
ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه (خبرگزاری فرانسه)

ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه اراده ترکیه برای «تیز کردن آتش کینه‌توزی» علیه فرانسه را محکوم کرد و گفت که سفیر فرانسه در آنکارا «برای رایزنی» فراخونده شده و همین امروز یکشنبه به پاریس خواهد رسید.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، وزیر خارجهٔ فرانسه بیانیه‌ای صادر کرد و رفتار ترکیه را که «قاعدتاً باید متحد فرانسه به‌شمار آید، غیرقابل قبول» خواند.

لودریان همچنین به عدم محکوم کردن رسمی قتل معلم فرانسوی از سوی ترکیه یا عدم ابراز همبستگی از سوی این کشور اشاره کرد.

 فرانسه پس از کشته شدن یک معلم تاریخ و جغرافیا، از عدم همبستگی برخی دیگر از کشورها انتقاد کرده بود.

ساموئل پتی معلم مدرسه‌ای در حومه پاریس در روز ۱۶ اکتبر (۲۵ مهر) به دلیل نشان دادن کاریکاتورهای پیامبر اسلام به دانش‌آموزان به دست یک پناهنده جوان چچنی‌تبار با چاقو به قتل رسید و سرش بریده شد.

وزیر خارجهٔ فرانسه از «دشنام‌های صریح علیه پرزیدنت مکرون، در بالاترین سطح دولت ترکیه» انتقاد کرد.

دو هفته پیش، رئیس‌جمهور ترکیه که بارها با مکرون درگیری لفظی داشته، اظهارات رئیس‌جمهور فرانسه در مورد «انزوا طلبی اسلامی» و ضرورت «ساختاردهی اسلام» در فرانسه را تقبیح کرد، در شرایطی که دولت فرانسه لایحه ای را در این زمینه ارائه کرده‌است.

اردوغان در سخنرانی تلویزیونی خود گفته بود: «در خصوص رئیس‌جمهوری که با میلیون‌ها عضو از گروه‌های اعتقادی متفاوت به این گونه برخورد می‌کند، چه می‌توان گفت؟ اول از همه: آزمایش سلامت عقل بدهید». او امروز نیز این سخنان را تکرار کرده‌است.

در سنت دیپلماتیک، فراخواندن یک سفیر به قصد مشورت، معمولاً به معنای ناخرسندی جدی از کشور میزبان است.

این اتفاق در تاریخ روابط فرانسه و ترکیه بی‌سابقه بوده‌است. اما آخرین باری که فرانسه یکی از سفرای خود را به کشور فراخواند، در زمستان سال ۲۰۱۹ بود: پاریس برای ابراز نارضایتی شدید خود از ملاقات معاون وقت نخست‌وزیر ایتالیا با «جلیقه زردها» ی فرانسوی، سفیر خود را از رم فراخوانده بود.

از سوی دیگر، کلمنت بن وزیر مشاور خارجه فرانسه در امور اروپا (یکشنبه)، خواست اردوغان برای «بی‌ثبات سازی» را تقبیح کرد و گفت که رئیس‌جمهور ترکیه خود را «محافظ مسلمانان به شیوه کاملاً استثماری» معرفی می‌کند.

بن در یک مصاحبه رادیویی، از اروپا خواست تا «ساده لوحانه» در مورد ترکیه «مانند ۱۵ سال گذشته» عمل نکند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای