شیخ الازهر «حمله سرسختانه و برنامه‌ریزی شده» علیه اسلام را محکوم کرد

شیخ الازهر «حمله سرسختانه و برنامه‌ریزی شده» علیه اسلام را محکوم کرد

در واکنش به بحران کاریکاتورهای فرانسوی
دوشنبه, 26 اکتبر, 2020 - 00:30
 احمد الطیب شیخ الازهر

 احمد الطیب شیخ الازهر با اشاره به کاریکاتورهای توهین آمیز در فرانسه که حضرت محمد (ص) را هدف قرار داده‌اند، «حمله سرسختانه و برنامه‌ریزی شده» علیه اسلام را محکوم و مخالفت خود را با این‌که نمادها و مقدسات «قربانی سوداگری در بازار سیاست‌ها و منازعات انتخاباتی در غرب شوند»، اعلام کرد.

 شیخ احمد الطیب در صفحات رسمی خود در فیسبوک و توییتر اظهار کرد: «ما در حال حاضر شاهد حمله‌ای هدفمند به‌منظور درگیر کردن اسلام با مناقشات سیاسی هستیم که این حملات مغرضانه با اهانت به ساحت مقدس پیامبر اکرم (ص) آغاز شده‌است».

شیخ الازهر اضافه کرد: «ما هرگز این را نمی‌پذیریم که نمادها و مقدسات ما قربانی گمانه‌زنی‌های بی‌ارزش در بازار سیاست و مبارزات انتخاباتی شوند».

 وی افزود: «به کسانی که اهانت به نبی اسلام را توجیه می‌کنند، می‌گویم: بحران واقعی به سبب دوگانگی فکری و برنامه‌های تنگ نظرانه شما است».

او اضافه کرد: «به شما یادآور می‌شوم مهم‌ترین مسئولیت رهبران حفظ صلح داخلی، حفظ امنیت اجتماعی، احترام به دین و حفاظت از ملت‌ها از کشیده شدن به فتنه و نه تشدید نزاع به نام آزادی بیان است».

این اظهارات شیخ الازهر به بحران کارتون‌هایی که توسط روزنامه فرانسوی «شارلی ابدو» ایجاد شده، اشاره دارد.

در پی اظهارات مقامات فرانسوی که برای اسلام «توهین آمیز» تلقی شد، علاوه بر فراخوان تحریم کالاهای فرانسوی، فرانسه انتقادات زیادی از سوی نهادهای دینی اسلامی دریافت کرده‌است.

امانوئل مکرون رئیس‌جمهور فرانیه، چهارشنبه در مراسم ادای احترام به ساموئل پَتی دبیر تاریخ در یکی از دبیرستان‌های فرانسه که روز جمعه گذشته به دست یک افراط گرای چچن به قتل رسید، خطاب به ساموئل پَتی گفت «ما از آزادی که شما بسیار درخشان آموزش می‌دهید، دفاع خواهیم کرد و پرچم سکولاریسم را بالا نگه خواهیم داشت. ما درس آزادی شما را دنبال می‌کنیم و کاریکاتور را کنار نمی‌گذاریم، حتی اگر دیگران عقب‌نشینی کنند».

گزارش‌ها حاکی از آن است که معلم مقتول، کارتون‌های تمسخرآمیز از حضرت محمد (ص) را برای دانش آموزانش در مدرسه به نمایش گذاشته بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای