عزة الدوری درگذشت… «مرد دوم» در نظام صدام

عزة الدوری درگذشت… «مرد دوم» در نظام صدام

دوشنبه, 26 اکتبر, 2020 - 12:30
عکس آرشیویی از عزة الدوری معاون رئیس‌جمهور اسبق عراق صدام حسین (خبرگزاری فرانسه)

رسانه‌های عراقی به نقل از بیانیه حزب بعث عراق گزارش دادند که عزة الدوری یکی از برجسته‌ترین چهره‌های نظام صدام حسین رئیس‌جمهور اسبق عراق، در سن ۷۸ سالگی درگذشت.

این حزب در بیانیه ای در توییتر، درگذشت مرد دوم رژیم صدام، که به عنوان «سایه» وی توصیف می‌شد، را به سوگ نشست.

الدوری از زمان ریاست جمهوری صدام تا زمان سقوط نظامش در سال ۲۰۰۳ سمت معاون ریاست جمهوری را در دست داشت.

الدوری پس از اعدام صدام در سال ۲۰۰۶ به عنوان دبیرکل حزب برای جانشینی صدام قرار گرفت. با این حال، او در طی سال‌های متمادی از توجهات پنهان شده بود.

هنگامی که بغداد در ۹ آوریل ۲۰۰۴ سقوط کرد، رهبری سابق عراق، از جمله رئیس رژیم، صدام حسین، به فعالیت زیرزمینی روی آورده بود. چند روز پس از سقوط رژیم، نیروهای آمریکایی در عراق لیستی از افراد تحت تعقیب از ارکان رژیم سابق را منتشر کردند که شامل ۵۵ چهره به رهبری صدام حسین بود.

اگرچه الدوری در آن زمان مرد دوم رژیم عراق بود، اما ترتیب او در لیست معروف شماره ۶ را داشت، زیرا قبل از او عدی و قصی پسران صدام، علی حسن المجید پسر عموی صدام و منشی شخصی او عبد حمود قرار گرفته بودند.

الدوری، متولد ۱۹۴۲، به بیماری سرطان خون مبتلا بود و همه پیش‌بینی می‌کردند که یا خود را تسلیم کند یا بمیرد.

در حالی که هیچ‌کس انتظار کشته شدن او را به واسطه عدم توانایی در مواجهه مستقیم به دلیل ضعف یا بیماری را نداشت، به طوری که در طول ۱۲ سال از تغییرات در عراق، بیشترین تعداد اعلامیه مربوط به مرگ، قتل یا ترور به وی اختصاص یافته بود.

در سال ۲۰۱۵، اخباری در مورد مرگ وی در طی یک عملیات پیشگیرانه که توسط نیروهای عراقی در حمرین استان صلاح الدین شمال عراق انجام شد، مطرح شد، اما مقامات عراقی پس از اعلام عدم داشتن نمونه DNA الدوری، هویت وی را مشخص نکردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای