واشنگتن صنعت نفت ایران را به دلیل حمایت از نیروی قدس تحریم کرد

واشنگتن صنعت نفت ایران را به دلیل حمایت از نیروی قدس تحریم کرد

این تحریم‌ها شامل بیژن زنگنه وزیر نفت و دستیاران ارشد وی می‌شود
سه شنبه, 27 اکتبر, 2020 - 00:45

وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه پنجم آبان، بیژن زنگنه وزیر نفت ایران و جمعی از معاونان او که مدیران عامل شرکت‌های نفتی و پتروشیمی هستند را به دلیل نقش کلیدی در حمایت و پشتیبانی از نیروی قدس سپاه پاسداران تحریم کرد.

نیروی قدس، بازوی خارجی سپاه ایران، از آوریل ۲۰۱۹ در لیست ترور قرار گرفته‌است.

در بیانیه وزارت خزانه‌داری ایالات متحده تصریح شده‌است که به دلیل حمایت این اشخاص و نهادهای ایرانی از جمله شرکت ملی نفت‌کش ایران از نیروی قدس سپاه پاسداران، آن‌ها مشمول مفاد فرمان اجرایی شماره ۱۳۲۲۴ قرار می‌گیرند.

این تحریم‌ها شامل کارمندان ارشد شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی نفتکش ایران شده که از نزدیک با یکی از فرماندهان سپاه پاسداران، رستم قاسمی که در زمان محمود احمدی‌نژاد وزیر نفت بود و در دور زدن تحریم‌های آمریکا قبل از توافق هسته ای نقش داشت، همکاری می‌کردند.

قاسمی متهم به تصدی بخشی از وظایف قاسم سلیمانی فرمانده ایرانی کشته شده در عراق در تسهیل حمل و نقل نفت و فرآورده‌های نفتی برای منافع مالی سپاه قدس است.

در این بیانیه اشاره شده‌است که در بهار سال ۲۰۱۹، «نیروی قدس» از شبکه ای به توان بیش از ۱۲ کشتی متعلق به شرکت ملی نفتکش ایران برای انتقال تقریباً ۱۰ میلیون بشکه نفت خام استفاده کرد که بیشتر آنها برای حمایت از رژیم بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه بود و با این کار، درگیری‌های سوریه ادامه یافت و این محموله‌ها به ارزش بیش از نیم میلیارد دلار فروخته شده‌اند.

دفتر کنترل دارایی‌های خارجی همچنین شعبات اصلی وزارت نفت را تحریم کرده‌است که عبارتند از: شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، شرکت توزیع فرآورده‌های نفتی، شرکت خطوط لوله و ارتباطات نفت ایران، شرکت ملی مهندسی و ساخت نفت ایران، پالایشگاه نفت عبادان، شرکت پالایش نفت شازند در بندر خمینی (معشور به زبان عربی) و شرکت ملی صنایع پتروشیمی.

این بیانیه افزوده‌است: «وزارت نفت ایران مسئولیت اکتشاف، تولید، پالایش و صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی در ایران را دارد و همچنین در معاملات نفتی که برای ایجاد درآمد برای نیروهای قدس و حزب‌الله و همچنین ارسال محموله‌های گاز به ونزوئلا استفاده می‌شود، نقش مهمی داشته‌است».

وزارت خزانه داری آمریکا مقامات تحریم شده را علی اکبر پورابراهیم، مدیرعامل شرکت نفت بین‌الملل ایران وابسته به شرکت نفت ایران که با سپاه قدس در زمینه قراردادهای فروش نفت و ترتیب حمل و نقل نفت، از جمله قیمت گذاری و پرداخت برای محموله همکاری می‌کند، بیژن زنگنه وزیر نفت و معاون وی مسعود کرباسیان مدیرعامل شرکت ملی نفت و وزیر اقتصاد سابق، نصرالله سردشتی مدیرعامل شرکت نفتکش، علیرضا صدیق‌آبادی، مدیر شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران و بهزاد محمدی مدیر شرکت ملی پتروشیمی نام برد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای