ترکیه «دومین پُست دیده‌بانی» را در شمال غربی سوریه برچید

ترکیه «دومین پُست دیده‌بانی» را در شمال غربی سوریه برچید

فرستاده روسیه پیش از کنفرانس پناهندگان با اسد دربارهٔ «غلبه بر موانع» گفتگو کرد
جمعه, 30 اکتبر, 2020 - 09:15

ارتش ترکیه روز گذشته پس از عقب‌نشینی از بزرگترین مرکز نظامی خود در حومه حماه در نوزدهم این ماه، دومین پُست دیده‌بانی و پایگاه نظامی خود را در شمال غربی سوریه در قالب اجرای تفاهمات با طرف روسی را برچید.

در پی آن، ارتش ترکیه روز گذشته سربازان، اسلحه و وسایل نقلیه مستقر در نقطه شیر مغار موسوم به شماره ۱۱ در منطقه کاهش تنش در شمال غربی سوریه که در ۱۴ ژوئن ۲۰۱۸ تأسیس شد را به پایگاه نظامی جدید در یک تپه استراتژیک نزدیک روستای قوقفین جنوب ادلب منتقل کرد.

۵ کامیون حامل تجهیزات لجستیک با همراهی ۳ دستگاه خودروی نظامی ترکیه از شر مغار به سمت پایگاه قوقفین حرکت کردند.

 نیروهای ترکیه همچنین روز گذشته شروع به برچیدن دیوار بتونی اطراف مرکز شماره ۹ نقطه مورک کردند که ۱۰ روز پیش تخلیه شده بود.

نیروهای ترکیه پس از محاصره برخی از این مراکز دیدبانی در مناطق تحت کنترل رژیم سوریه، برای تخلیه آنها اقدام به تغییر مجدد موقعیت شان کرده‌است تا در دام حملات نیروهای رژیم قرار نگیرند و در صورت بروز هرگونه تحول در منطقه، از درگیری دو طرف جلوگیری می‌کنند.

از سوی دیگر، مسکو اقدامات خود را برای آماده‌سازی برگزاری کنفرانس بین‌المللی پناهندگان در دمشق ماه آینده تسریع کرده‌است.

اگرچه یک هیئت عالی‌رتبه به سرپرستی الکساندر لاورنتیف نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در امور حل و فصل سوریه، سفر مهمی را به اردن و لبنان آغاز کرد و سرانجام روز گذشته آن را با ملاقات با رئیس‌جمهور رژیم سوریه بشار اسد در دمشق به پایان رساند، اما محافل روسی نسبت به احتمال موفقیت این کنفرانس و «غلبه بر موانع» اظهار بدبینی و تردید کردند.

آنها اعلام کردند که در حال حاضر شرایط برای برگزاری این کنفرانس مهیا نیست، در حالی که آخرین حرف در این رابطه را کرملین می‌زند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای