دو کشته و ده‌ها زخمی در حادثه انفجار خط لوله گاز در جنوب عراق

دو کشته و ده‌ها زخمی در حادثه انفجار خط لوله گاز در جنوب عراق

شنبه, 31 اکتبر, 2020 - 14:30
کارگری در داخل یک میدان نفتی در عراق قدم می‌زند (آرشیویی - رویترز)

مقامات پلیس عراق روز شنبه اعلام کردند، در حادثه انفجار خط لوله گاز در جنوب این کشور دستکم دو نفر جان باختند و ۵۱ نفر نیز زخمی شدند.

به گزارش رویترز، مقامات پلیس عراق اعلام کردند این انفجار جمعه شب در نزدیکی شهر سماوه واقع در ۲۷۰ کیلومتری جنوب بغداد روی داد و مأموران آتش‌نشان موفق شده‌اند تا آتش‌سوزی را پس از بستن این خط لوله گازی مهار کنند.

ارتش عراق نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد این انفجار موجب جان باختن دو کودک و زخمی شدن ۲۸ نفر از جمله ۹ نفر از شبه نظامیان شیعه شد.

طبق این بیانیه، دلیل وقوع این انفجار هنوز مشخص نیست.

منابع پلیس عراق اعلام کردند امتداد این خط لوله از نزدیک یکی از اردوگاه‌های نیروهای شبه نظامی عراقی نزدیک سماوه عبور می‌کند.

مقامات بخش انرژی عراق اعلام کردند این خط لوله داخلی، گاز را از برخی میادین جنوبی به نیروگاه‌های برق در برخی شهرهای جنوبی عراق و یکی از نیروگاه‌های اصلی برق نزدیک بغداد منتقل می‌کند.

دو مقام عراقی اعلام کردند، وقوع این انفجار هیچ تأثیری در عملیات فرآوری و تولید گاز عراق نداشته‌است.

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد، دولت اقلیم کردستان عراق از توقف صادرات نفتی در پی حمله تروریستی که چهارشنبه گذشته به خطوط انتقال نفت خام این اقلیم انجام شد، خبر داد.

صادرات نفت منطقه کردستان عراق از طریق بندر جیهان ترکیه صورت می‌گیرد.

اقلیم کردستان و آنکارا «حزب کارگران کردستان» که در ترکیه فعال است را یک گروه «تروریستی» می‌دانند.

ظرفیت خط لوله ساخته شده توسط مقامات کرد ۶۰۰ هزار بشکه در روز است. با این حال، بر اساس توافق‌نامه کاهش تولید که در سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) امضا شده، این منطقه در حال حاضر به‌طور متوسط ۳۰۰ هزار بشکه در روز صادر می‌کند.

اقتصاد عراق به عنوان دومین کشور تولیدکننده بزرگ نفت در این سازمان، به شدت به طلای سیاه متکی است.

  توقف موقت حمل و نقل نفت از طریق خط لوله به جیهان ترکیه، کشور را از بازده مالی مهم محروم می‌کند. به خصوص که نفت بیش از ۹۰ درصد درآمد عمومی عراق را تأمین می‌کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای