وزارت حج سعودی: روزانه ۱۰ هزار عمره‌گزار خارجی وارد کشور می‌شود

وزارت حج سعودی: روزانه ۱۰ هزار عمره‌گزار خارجی وارد کشور می‌شود

مشاط به «الشرق الاوسط» تأکید کرد که مراحل آماده‌سازی به پایان رسیده‌است.. اولین هواپیما فردا وارد می‌شود
شنبه, 31 اکتبر, 2020 - 20:00

عبدالفتاح مشاط معاون وزیر حج و عمره سعودی اعلام کرد که تعداد صندلی‌های موجود برای کسانی که از خارج از سعودی برای انجام عمره می‌آیند، ۱۰ هزار صندلی در روز برآورد شده‌است، در حالی که مجموع ظرفیت روزانه افراد مجاز جهت ادای مناسک، حدود ۲۰ هزار عمره گزار تخمین زده می‌شود.

وی توضیح داد که این تعداد مربوط به سقف مشخص شده‌است و به اتمام رویه‌های مربوط به حجاج و زائران بستگی دارد که شامل صدور ویزا از دفاتر و نمایندگی‌ها است.

اظهارات معاون وزیر حج و عمره سعودی در آستانه آغاز مرحله سوم بازگشت تدریجی عمره در مسجد الحرام مطرح شده‌است.

 مرحله سوم در میان بسته‌ای از اقدامات جدی پیشگیرانه برای حفظ سلامت و ایمنی زائران با ظرفیت ۲۰ هزار عمره گزار در روز، ۶۰ هزار نمازگزار و ۱۹ هزار و ۵۰۰ زائر وجود دارد.

مشاط در گفتگو با الشرق الاوسط اعلام کرد، اولین هواپیما فردا (یکشنبه) از اندونزی به فرودگاه بین‌المللی ملک عبدالعزیز می‌رسد و این پرواز و بقیه پروازهایی که از خارج سعودی انجام می‌شود از طریق دفتر وابسته به وزارت حج و عمره برای کمک به حجاج با نظارت همه مقامات ذیربط و اجرای کلیه اقدامات بهداشتی قبل از عزیمت به مکه انجام می‌شود.

مشاط اظهار کرد که تمرکز بر روی میزان شیوع اپیدمی از کشورهایی که عمره گزاران از آن می‌آیند، میزان توانایی مقابله و سرعت پاسخگویی، میزان بهبودی آلوده به ویروس و اقدامات احتیاطی پزشکی برای هر کشور انجام می‌شود و آنها با ضابطه‌های چهارگانه که برای هماهنگی با وزارت بهداشت و کنترل ابتلا تنظیم شده‌اند، مطابقت دارند.

 وی توضیح داد که بیشتر افرادی که برای انجام عمره در سال‌های اخیر آمده‌اند از اندونزی، پاکستان و کشورهای خلیج عربی بوده‌اند.

معاون وزیر حج و عمره در مورد مدت زمان در نظر گرفته شده برای اقامت عمره گزار در خاک سعودی گفت: مدت ویزای معمول، همان‌طور که قبلاً اعمال شده بود، ۳۰ روز تخمین زده می‌شود، اما هر برنامه عمره در آن روزهای اقامت مشخص شده‌است. معمولاً این روزها، مدت اقامت زائر در مکه و مدینه و فرودگاه بین‌المللی ملک عبدالعزیز است که از ۱۰ روز بیشتر نیست.

معاون وزیر در مورد برجسته‌ترین آماده‌سازی‌ها صحبت کرد و گفت: «آمادگی‌ها در تمام زمینه‌های ارتباطی و ارتباط با عمره گزاران تکمیل شده‌است و تیم‌هایی برای نظارت و پیگیری وجود دارند که عملیات شناسایی زودهنگام، آماده‌سازی اتوبوس‌های جابه جاکننده زائران، هتل‌ها برای پذیرش و اعمال اقدامات جداسازی بهداشتی که ۳ روز تخمین زده می‌شود را انجام می‌دهند».

 به گفته مشاط، در همین حال وزارتخانه دفتری را آماده کرده‌است که به‌طور شبانه‌روزی در ترمینال شماره ۱ فعالیت می‌کند تا از زائرانی که با پروازهای برنامه‌ریزی شده در خطوط هوایی سعودی وارد می‌شوند، استقبال کند، همچنین مقدمات لازم در مسجد جامع الحرام و مسجد النبی (ص) فراهم شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای