آماده‌باش واشنگتن از ترس بروز خشونت در انتخابات

آماده‌باش واشنگتن از ترس بروز خشونت در انتخابات

یکشنبه, 1 نوامبر, 2020 - 00:30

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در همه جا صدای چکش و نصب حفاظ به گوش می‌رسد، چندین فروشگاه در مرکز واشنگتن از ترس بروز تظاهرات‌های خشونت‌آمیز در روز یا بعد از انتخابات، ویترین خود را با پنل‌های چوبی مستحکم تر کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، حضور کارگران در «دان تاون دی سی» مرکز واشنگتن نشان دهنده نگرانی و تنش حاکم در سراسر کشور آمریکا در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است.

حتی برخی نگران سناریوهای فاجعه بارتر در صورت تنگاتنگ بودن نتیجه انتخابات و تأخیر در اعلام آن هستند که طی آن حامیان هر دو نامزد برای اعلام پیروزی به خیابان بیایند و حتی سلاح به دست بگیرند.

به علاوه دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا تا کنون چندین بار از پاسخ واضح به اینکه به‌طور مسالمت آمیز شکست در انتخابات سوم نوامبر را خواهد پذیرفت طفره رفته‌است. طبق این گزارش، این اظهارات اطمینان بخش نبود.

شان انگر رئیس سایت خدماتی در مریلند که حدود شصت نفر کارمند دارد می‌گوید طی روزهای اخیر دست کم برای ۲۰ ساختمان سنگربندی کرده‌اند و استحکام بخشیده‌اند. خدماتی که هزاران دلار هزینه دارد. او در حالی که نزدیک همکاران خود ایستاده بود و آنها تخته‌های خرد بزرگ را در جای خود میخ می‌زنند، می‌گوید ما این کار را در زمان آشوب‌های چند ماه پیش هم انجام دادیم.

این خیابان‌های تعطیل، خاطره ای غم‌انگیزی را به ساکنان واشنگتن یادآوری می‌کنند. محافظ‌های مشابهی در زمان اعتراضات ضد نژادپرستی گسترده فصل بهار که برخی از آن‌ها به خشونت و غارت منتهی شد نصب شده بود. برخی از آن‌ها همین چند هفته پیش جمع‌آوری شدند.

کوستا آپاتزس صاحب یک فروشگاه پوشاک مردانه واقع در نزدیکی کاخ سفید می‌گوید: «نمای فروشگاه ما در اولین شب تظاهرات شکسته شد و سراسر خیابان آسیب دید». وی که در کنار تابلوهای بزرگ چوبی قهوه ای ایستاده اضافه می‌کند: «من از دیدن این صحنه متنفرم، اما بهتر از آن است که مجبور شویم از طریق شرکت بیمه تغییر نما انجام دهیم».

الکساندر پرووانزانو صاحب آرایشگاه اصلاح مو شاکی است و می‌گوید: «ما حفاظ‌ها را به مدت دو ماه نگه داشتیم». وی می‌افزاید: «اکنون آن را تا ژانویه و زمان معارفه رئیس جمهور حفظ می‌کنم و در تعطیلات عید اینگونه خواهد بود». او با ابراز تاسف می‌گوید: «کار در این شرایط بسیار دشوار است. شما حتی نمی‌توانید نام سالن را ببینید. با این وجود، پیشگیری بهتر از درمان است».

از سوی دیگر، پلیس واشنگتن از بسته شدن خیابان‌های حوالی کاخ سفید در روزهای سوم و چهارم نوامبر خبر داد.

موریل بوزر شهردار واشنگتن نیز پنجشنبه در نشستی خبری گفت «ما می‌دانیم که برخی افراد به دنبال ایجاد آشوب و آشفتگی هستند. ما اطلاعات خاصی در این باره نداریم، اما برای تامین امنیت شهر آماده ایم».

پیش از این، چندین سازمان از قصد خود برای سازماندهی تجمعات خبر داده‌اند. یکی از آنها «بستن دی سی / ChatDown DC» بود؛ که برای تجمع ده هزار نفری در «Black Lives Counts» مقابل کاخ سفید در سه نوامبر تقاضای مجوز کرده‌است. پیش‌بینی می‌شود موسیقی و سخنرانی‌ها و نتایج انتخابات روی یک صفحه نمایش بزرگ پخش شود.

هوپ نایر مسئول رسانه در «بستن دی سی» گفت: «ما مدت طولانی است که در حال آماده سازی هستیم». وی افزود: «متأسفانه ما آماده مقابله با خطرات هستیم زیرا به اهمیت این لحظه پی برده‌ایم».

 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای