نماینده آمریکا در امور ایران: قراردادن حوثی‌ها در فهرست تروریسم در حال بررسی است

نماینده آمریکا در امور ایران: قراردادن حوثی‌ها در فهرست تروریسم در حال بررسی است

آبرامز می‌گوید ایالات متحده و سیاست آن با تغییر رئیس‌جمهور تغییر نخواهد کرد
پنجشنبه, 12 نوامبر, 2020 - 09:30

در حالی که واشینگتن پایتخت آمریکا یک مرحله انتقالی را سپری می‌کند و در انتظار اعلام رسمی رئیس‌جمهور چهار سال آینده است، ایالات متحده تأکید می‌کند که منافع، متحدان و سیاست خود با تغییر روسای جمهور یا احزاب حاکم تغییر نمی‌کند، همان‌طور که جغرافیای آن با تغییر رئیس‌جمهور تغییر نمی‌کند، همچنین ادامه همکاری خود با متحدان و بازداشتن فعالیت‌های خصمانه دشمنان مشترک متوقف نمی‌شود.

این موضع‌گیری در اظهارات الیوت آبرامز نماینده ایالات متحده در امور ایران در گفتگو با «الشرق الاوسط»، پس از پایان سفر وی به تعدادی از کشورهای منطقه مطرح شد.

آخرین مقصد او ریاض بود که در طی آن با شاهزاده خالد بن سلمان بن عبدالعزیز معاون وزیر دفاع سعودی دیدار کرد و همکاری مشترک مثبت برای افزایش ثبات در منطقه و روش‌های مقابله با تهدیدهای امنیتی منطقه ای در چارچوب یک همکاری استراتژیک بین سعودی و ایالات متحده بررسی شد.

«الشرق الاوسط» در محل اقامت فرستاده آمریکا در امور ایران با وی در مورد روابط سعودی و آمریکا و رسیدگی به پرونده ایران علاوه بر بازوهای ایران در منطقه، وقایع پیش‌بینی شده در دوره آینده و سایر مسائل منطقه صحبت کرد.

نماینده آمریکا در امور ایران تأکید کرد که پس از ژانویه ۲۰۲۱، چه رئیس‌جمهور ترامپ بر کار بماند چه بایدن باشد، منافع ایالات متحده براساس رئیس‌جمهور یا حزب حاکم تغییر نخواهد کرد.

وی توضیح داد که منافع و سیاست ایالات متحده و متحدانش و جغرافیای آن با تغییر رئیس‌جمهور تغییری نخواهد کرد، اما روش‌های حفظ این منافع ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

الیوت آبرامز با بیان این که در دیدار خود با شاهزاده خالد بن سلمان، در مورد اهمیت روابط سعودی و عراق و لزوم همکاری مشترک گفتگو کرده‌است، گفت: عراق به دنبال مدیریت مداخلات و تأثیرات نفوذ ایران است که تهدیدی برای عراق شمرده می‌شود.

فرستاده آمریکا اظهار کرد که روابط سعودی و آمریکایی در سال‌های اخیر به لطف رهبری دو کشور توسعه یافته‌است، همان‌طور که در زمینه‌های مختلف مانند همکاری‌های دیپلماتیک، روابط نظامی و سایر موارد توسعه یافته‌است.

او همچنین افزود که یک خطر مشترک وجود دارد، آن هم فعالیت‌های ایران در منطقه و حمایت آن از «حزب‌الله» در لبنان، حماس در فلسطین، شبه نظامیان شیعه مسلح در عراق و شبه نظامیان حوثی در یمن است.

وی تأکید کرد که این فعالیت‌ها برای امنیت منطقه بسیار خطرناک هستند و تلاش‌های صلح و ثبات در خاورمیانه را مختل می‌کنند.

نماینده آمریکا در مورد خنثی سازی دسترسی حوثی‌ها به سلاح‌های ایرانی صحبت کرد و گفت که ایالات متحده با سعودی و برخی کشورهای منطقه از جمله سلطان نشین عمان در تلاش است تا قاچاق اسلحه به یمن را متوقف کند. او اما گفت که آنها فعلاً به راه حلی برای آن نرسیده‌اند، اما همچنان بر روی آن کار می‌کنند.

وی تأکید کرد که قراردادن حوثی‌ها در فهرست تروریسم موضوعی است که در واشینگتن در حال بررسی است، زیرا این امر با بحث‌های سیاسی و حقوقی در ارتباط است.

آبرامز در مورد حمایت بین‌المللی از تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران گفت که یکی از برجسته‌ترین رویدادهای دیپلماتیک که در ماه‌های اخیر در متن این موضوع اتفاق افتاد، پیام شورای همکاری خلیج به شورای امنیت سازمان ملل بود.

وی اضافه کرد که ایالات متحده تحریم‌های زیادی را علیه ایران وضع کرده‌است و این تحریم‌ها مؤثر بوده‌است، زیرا ده‌ها هزار بانک و شرکت در سراسر جهان سعی در رعایت این تحریم‌ها دارند.

نماینده آمریکا با اشاره به این که تحریم‌های ایران مربوط به سلاح‌های هسته ای، حقوق بشر و مبارزه با تروریسم است اظهار کرد که هدف از تحریم‌های آمریکا علیه ایران، دستیابی به راه حل و تغییر رفتار رژیم ایران است. این فشار بر رژیم ایران منجر به تغییر رفتار می‌شود و اگر اینگونه نباشد، آنها بر ثبات در ایران تأثیر می‌گذارند.

وی با اشاره به اهمیت همکاری خلیج افزود: سیاست خصمانه تهران در قبال کشورهای منطقه یک مسئله غم‌انگیز است، همچنین همکاری اسرائیل، امارات، بحرین و سودان از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا آنها با تهدیدهای ایران روبرو هستند و اگر آنها با هم کار کنند، توانایی آنها در مواجهه با این خطر افزایش می‌یابد.

آبرامز در پاسخ به پرسشی دربارهٔ اظهارات آشتی جویانه مقامات ایرانی گفت که او به سخنان آنها اعتقاد ندارد، زیرا آنها باید از طریق اقدامات شان قضاوت شوند، نه با گفتارها و سخنانشان. از سوی دیگر سخنرانی‌های مقامات ایرانی با خصومتی که ایران روزانه در منطقه انجام می‌دهد منطبق نیست، بنابراین این سخنان آشتی جویانه مقامات ایرانی برای جلب توجه افرادی است که با اوضاع ایران آشنا نیستند.

نماینده آمریکا در مورد راکتورهای هسته ای ایران نیز گفت که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ژانویه درخواستی را برای اجازه بازرسی از یک سایت ارائه کرد اما موافقت ایرانی‌ها ۹ ماه بعد رسید. متخصصان در این سایت‌ها شواهدی پیدا نکردند، زیرا مکان پاکسازی شده بود، این سؤال مطرح می‌شود: اگر شما چیزی برای پنهان کردن نداشتید، چرا مکان پاکسازی شد؟


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای