کشف ۲۸ سکه طلای دوره خلافت عباسیان در مصر

کشف ۲۸ سکه طلای دوره خلافت عباسیان در مصر

جمعه, 13 نوامبر, 2020 - 23:30

یک گروه باستان شناسان از مصر و روسیه در منطقه تاریخی دیر البنات (صومعه دختران) در استان فیوم (جنوب غرب قاهره) یک پارچه کتان پیدا کردند که با حلقه گلی بسته شده بود. روی این حلقه اعداد نا مفهومی نوشته شده است. باستان شناسان با باز کردن پارچه دیدند که ۲۸ سکه طلا و ۵ سکه دینار طلای دوره عباسیان درون آن قرار دارد.


دکتر اسامه طلعت رییس گروه آثار تاریخی اسلامی و قبطی و یهودی شورای عالی آثار باستانی مصر گفت «این اکتشاف از جمله اکتشافات مهم در این منطقه است. این مرحله اول فعالیت گروه باستان شناسان مصری و روسی در بخش شمالی این منطقه تاریخی است. تعداد زیادی از اجساد مومیایی شده متعلق به دوره یونان و روم باستان کشف شده که بیانگر دوره های تاریخی گوناگون از جمله یونانی و رومی و قبطی و اسلامی در مصر است».


وزارت گردشگری و آثار باستانی مصر روز جمعه (۱۳ نوامبر) گفت «اکتشافات اخیر شامل ۱۶ سکه دینار دوره مقتدر بالله خلیفه عباسی (۳۱۷-۲۹۵ هجری/۹۰۸-۹۳۲ میلادی) و پنج قسمت از دینارهای طلای دوره خلیفه مقتدر بالله می شود».


این وزارتخانه افزود «علاوه بر این، ۱۰ دینار دوره خلیفه الراضی بالله (۳۲۲-۳۲۹ هجری/۹۳۴-۹۴۰ میلادی) و دو سکه دینار دوره خلیفه معتصم بالله (۲۱۸-۲۲۷ هجری/۸۳۳-۸۴۲ میلادی) کشف شده است».


فعالیت گروه باستان شناسان روسیه در سال ۲۰۰۳ در منطقه دیر البنات در فیوم آغاز شد و شمار فراوانی از تابوت ها و اجساد مومیایی شده کشف و شناسایی شده است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای