سعودی بیشترین پیشرفت در شاخص رفاه در خاورمیانه را کسب کرد

سعودی بیشترین پیشرفت در شاخص رفاه در خاورمیانه را کسب کرد

گزارش لگاتوم ۲۰۲۰ جهش‌هایی را در سرمایه اجتماعی، شرایط حکمرانی و اقتصاد دانش بنیان ثبت کرده‌است
دوشنبه, 16 نوامبر, 2020 - 00:15

یک شاخص بین‌المللی در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده‌است که سعودی با پشتیبانی از جهش‌هایی از نظر سرمایه اجتماعی، شرایط حکمرانی و همچنین تقویت نقش فناوری، دانش، آموزش و تحول اقتصادی، بیشترین پیشرفت را در سطح رفاه در خاورمیانه و شمال آفریقا داشته‌است.

شاخص رفاه مؤسسه لگاتوم نشان می‌دهد که رفاه جهانی قبل از شیوع ویروس کرونا به سطوح بی‌سابقه ای رسیده‌است، با این حال، همه‌گیری باعث کند شدن شاخص‌های اندازه‌گیری برای همه کشورهای تحت ارزیابی شده‌است.

 تازه‌ترین گزارش مؤسسه بین‌المللی لگاتوم نشان می‌دهد رتبه سعودی در شاخص رفاه ۲۰۲۰ به ۷۱ در میان ۱۶۷ کشور جهان رسیده‌است، به طوری که توانست با توجه به شرایط پیشرفت حکمرانی (با رتبه ۳۸) و سرمایه اجتماعی (رتبه ۴۳)، نسبت به ده سال پیش به بالاترین رتبه عملکرد در این شاخص دست یابد.

در گزارش شاخص رفاه که روز گذشته منتشر شد، مؤسسه لگاتوم، رهبران کشورهای جهان را ترغیب گرده است تا در پاسخ به اپیدمی کرونا، به دیدگاه جامع رفاهی، اصول اساسی آزادی و مسئولیت پذیری پایبند باشند.

در این گزارش آمده‌است: «پادشاهی سعودی شکوفایی خود را بیش از هر کشور در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا بهبود بخشیده‌است و در طی ۱۰ سال ۱۴ رتبه صعود کرده‌است».

برپایه این گزارش، این امر به عواملی از جمله «تساهل بیشتر در برابر مهاجران و اقلیت‌های قومی» نسبت داده شده‌است.

براساس این گزارش، سعودی در تلاش برای حرکت از اقتصاد منابع طبیعی به سمت اقتصاد دانش بنیان، یک الگوی برجسته (رتبه ۶۰) را از خود بر جای گذاشته‌است.

در این گزارش، به افزایش نرخ ثبت نام در آموزش عالی از ۳۱ به ۶۹ درصد طی یک دهه اشاره شده‌است.

این گزارش نشان می‌دهد که رفاه جهانی در سطح رکورد بی‌سابقه ای، قبل از شیوع همه‌گیری، در حال تثبیت بود، به گونه ای که در طی ده سال گذشته، ۱۴۷ کشور از ۱۶۷ کشور، شاهد بهبود در بهداشت، آموزش، شرایط زندگی و اقتصادهای بازتر و افزایش سطح رفاه بودند.

با این حال، بر اساس این گزارش، بهبود ثبت شده در ۱۲ ماه گذشته همگام با پیشرفت حاصل شده در دو سال گذشته نیست، زیرا این شاخص در منطقه آسیا-اقیانوسیه و اروپای غربی و آمریکای شمالی اندکی کاهش یافته‌است.

علاوه بر این، بن‌بست موجود در آزادی‌های فردی و حکمرانی در اکثر مناطق جهان موانع بیشتری را برای بهبود سطح رفاه ایجاد می‌کند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای