بازگشت هماهنگی امنیتی اسرائیل و تشکیلات فلسطین

بازگشت هماهنگی امنیتی اسرائیل و تشکیلات فلسطین

در پی شرایط جدید پس از انتخاب رئیس‌جمهور جدید آمریکا
سه شنبه, 17 نوامبر, 2020 - 22:45

حسین الشیخ وزیر امور مدنی تشکیلات فلسطین، شامگاه سه شنبه ۱۷ نوامبر، از بازگشت روابط و هماهنگی در عرصه‌های امنیتی با اسرائیل خبر داد.

الشیخ در صفحه توئیتر خود نوشت: «با توجه به تماس‌های رئیس فلسطین در مورد پایبندی اسرائیل به توافقنامه‌های امضا شده با ما، و بر اساس پیام‌های کتبی و شفاهی رسمی که دریافت کرده‌ایم و در آن بر پایبندی اسرائیل به تواقفنامه‌های مزبور تأکید می‌شود، روند روابط با اسرائیل به همانطوری که بوده، باز خواهد گشت».

جنبش «فتح» با اشاره به بیانیه الشیخ، تأکید کرد که «این تصمیم، پس از اعلام آمادگی اسرائیل برای پایبندی به توافق‌نامه‌هایی که قبلاً بین دو طرف امضا شده بود و تأییدات شفاهی و کتبی مبنی بر پایبندی آن کشور به توافق‌های گذشته با فلسطینی‌ها توسط محمود عباس دریافت شده، محقق شده‌است».

یک مقام سیاسی در تل آویو بازگشت هماهنگی امنیتی را تأیید کرد و گفت که این اعلامیه مطابق با شرایط جدیدی است که پس از انتخاب جو بایدن نامزد دموکرات به عنوان رئیس‌جمهور ایالات متحده و همچنین تأثیر توافق‌نامه‌های صلح و ایجاد روابط دیپلماتیک با امارات، بحرین و سودان در منطقه ایجاد شده‌است.

یک مقام فرماندهی ارتش اسرائیل نیز اظهار کرد که دیروز جلسه ای بین رئیس اداره مدنی ارتش اسرائیل سرتیپ کمیل ابو رکن و یک هیئت فلسطینی به ریاست حسین الشیخ برگزار شد.

وی گفت: این جلسه در ادامه جلسات دیگری بود که طی هفته‌های اخیر بین دو طرف برگزار شد، از جمله جلسه ای که رئیس ستاد ارتش اسرائیل آویو کوخاوی شخصاً در آن شرکت داشته‌است.

تصمیم قبلی تشکیلات فلسطین به قطع رابطه با اسرائیل به دلیل طرح این کشور برای الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری اشغالی گرفته شده بود. با این حال، توافق‌نامه بین اسرائیل و امارات حاوی شرطی برای متوقف کردن طرح الحاق بود. اگرچه عباس با این توافق مخالفت و شدیداً از آن انتقاد کرد، اما با استفاده از این توافق مذاکرات با اسرائیل را از سر گرفت.

از زمان انتخاب جو بایدن برای ریاست جمهوری ایالات متحده، تشکیلات فلسطین سیگنال‌هایی را جهت آمادگی مشروط برای بازگشت به مذاکرات با اسرائیل کرده‌است.

به گفته منابع در تل آویو، این گفتگوها همچنین به تغییر موضع فلسطین و آماده‌سازی برای پذیرش وجوه گمرکی بلوکه شده در اسرائیل منجر شده‌است.

اسرائیل عوارض واردات کالا به فلسطین را که از طریق بنادر آن انجام می‌شود، مسدود و جمع‌آوری کرده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای