ابتکارات «جی بیست» برای محافظت از «زمین‌های فرسایش یافته»

ابتکارات «جی بیست» برای محافظت از «زمین‌های فرسایش یافته»

کاهش اقدامات حفاظت از محیط زیست، ۶ تریلیون دلار زیان به بار می‌آورد
چهارشنبه, 18 نوامبر, 2020 - 23:30

در حالی که حفظ کره زمین یکی از ارکان اهداف ریاست سعودی بر G20 بود، روز گذشته در رویدادی در حاشیه جلسات این گروه در ریاض اعلام شد که حدود ۱٫۵ میلیارد نفر در سراسر جهان تحت تأثیر فرسایش و تخریب زمین قرار دارند، علاوه بر این، خسارات ناشی از کاهش اقدامات زیست‌محیطی مرتبط با تخریب زمین سالانه بین ۶ تا ۱۱ تریلیون دلار برآورد می‌شود.

اسامه فقیها معاون امور محیط زیست وزیر محیط زیست، آب و کشاورزی سعودی، روز گذشته در جلسه ای در حاشیه فعالیت‌های G20 در ریاض گفت: «ما یک ابتکار عمل را برای توانمندسازی مناطق فرسایش یافته و حفظ منابع فعلی به عنوان یک ابتکار جهانی با هدف قرار دادن همه کشورهای جهان آغاز کردیم که توسط G20 هدایت می‌شود».

فقیها گفت: «ما دو طرح ابتکاری در زمینه زیست محیطی ارائه دادیم؛ ابتکار عمل برای کاهش تخریب منابع زمین و ابتکار عمل برای افزایش حفاظت از صخره‌های مرجانی. در حالی که میلیون‌ها تن زباله‌های پلاستیکی در دریاها رها می‌شود، این یک مشکل جهانی است بنابراین منطقی سازی مصرف پلاستیک مهم است».

وی همچنین بر لزوم توسعه روند بازیافت و کاهش دفع بی برنامه و غیراصولی زباله‌های پلاستیکی تأکید کرد.

فقیها در مورد صخره‌های مرجانی یا آب‌سنگ نواری تأکید کرد که آنها برای تنوع بیولوژیکی بسیار مهم هستند، زیرا حدود ۲۵ درصد از تنوع بیولوژیکی را تشکیل می‌دهند، حتی اگر مساحت آن در حدود کمتر از یک درصد از اقیانوس باشد.

وی افزود: «بنابراین، این صخره‌ها برای جانداران از جمله ماهی‌ها و اکوتوریسم مهم هستند، اما صخره‌های مرجانی اکنون در معرض نابودی و زوال اساسی هستند».

فقیها افزود: «ما پیشنهاد کردیم که یک ابتکار جهانی برای حفاظت از صخره‌های مرجانی راه اندازی شود. همچنین پیشنهاد کردیم میزبان آن دانشگاه ملک عبدالله به عنوان ستادی برای این ابتکار عمل باشد. همچنین این پیشنهاد با کاشت درختان و مراتع و بهره‌گیری از ابتکارات محلی و تجارب موفق در سطح جهان و نقش آفرینی بخش خصوصی در کنار دولت‌ها، به عنوان مکانیزمی برای جلوگیری از تخریب زمین جهت کاهش علل تخریب مانند آتش‌سوزی در جنگل‌ها و فعالیت‌های مخرب انسانی باشد».

وی ادامه داد: «در پادشاهی، ما مطالعاتی دربارهٔ چالش‌هایی از جمله چرای بیش از حد، جنگل زدایی، قطع درختان و جنگل‌های تصادفی محلی انجام داده‌ایم و این پدیده‌ها به تخریب زمین کمک می‌کنند، اما ما یک استراتژی ملی محیط زیست نیز ترسیم کرده‌ایم و در حال حاضر ابتکاری برای توسعه مراتع و پوشش گیاهی داریم».

به گفته معاون وزیر محیط زیست سعودی، «ما همچنین یک سیستم جدید مقرراتی وضع کردیم که دارای مجازات است. علاوه بر این، بزرگترین چالش کنونی ما بیابان زایی است؛ به همین دلیل مرکز ملی مبارزه با بیابان زایی را تأسیس کردیم».

وی اظهار کرد که «تخریب زمین یا از طریق از دست دادن پوشش گیاهی یا تخریب ویژگی‌های خاک‌های مراتع و جنگل‌ها اتفاق می‌افتد، زیرا ظرفیت محیطی یا بازتولیدی خود را از دست می‌دهد، جنگل‌ها در سراسر جهان به‌طور چشمگیری در حال تخریب هستند، مانند مراتع در مناطق گرمسیری».

 فقیها با بیان این که سعودی بیش از ۱۰۰ میلیون هکتار مرتع، جنگل کوهستانی و جنگل در دره‌ها دارد، اضافه کرد، منطقه عربی بیشترین الگوی بیابان زایی را نشان می‌دهد.

فقیها تأکید کرد که تخریب زمین عامل از بین رفتن بیش از ۵۰ درصد از تنوع زیستی وحشی در جهان است، زیرا ۶۰ درصد آن تحت تأثیر این امر قرار دارد، در حالی که تغییرات اقلیمی عامل ۵ تا ۱۰ درصد تنوع بیولوژیک هستند.

او توضیح داد که مناطق جنگلی و مراتع نشان دهنده زیستگاه بسیاری از انواع حیات وحش است. وی بر لزوم ارائه عوامل ایجادکننده افزایش پوشش گیاهی برای نگهداری باران و آب تأکید کرد و افزود: ۷۵ درصد آب شیرین جهان ارتباط نزدیک با پوشش گیاهی دارد که برای امنیت غذایی و آب بسیار مهم است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای