خواسته ریاض از آژانس اتمی: از فعالیت‌های غیرصلح‌آمیز ایران پرده بردارید

خواسته ریاض از آژانس اتمی: از فعالیت‌های غیرصلح‌آمیز ایران پرده بردارید

پنجشنبه, 19 نوامبر, 2020 - 12:15
سخنرانی شاهزاده عبدالله بن خالد بن سلطان در نشست شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (واس)

سعودی روز چهارشنبه، از آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواست تا به شناسایی فعالیت‌های هسته‌ای غیرمسالمت‌آمیز ایران ادامه دهد.

این اظهارات در طی صحبت‌های شاهزاده عبدالله بن خالد بن سلطان سفیر این کشور در اتریش و نماینده آن در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) در نشست شورای حکام این آژانس مطرح شده‌است.

شاهزاده عبدالله، از نقش مهم این سازمان و مدیرکل آن رافائل گروسی در رابطه با بررسی و نظارت بر برنامه هسته ای ایران و همچنین حرفه گری و شفافیت بالای بازرسان آژانس تمجید کرد.

او با اشاره به گزارش اخیر مدیرکل آژانس دربارهٔ اینکه ایران از تعهدات خود فراتر رفته و سانتری‌فوژهای نسل جدید را به کار انداخته‌است، اظهار کرد که ایران به نقض برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) ادامه می‌دهد.

وی با بیان اینکه فعالیت تهران باعث ناامنی و بی‌ثباتی در منطقه و جهان شده، افزود که ایران همواره از توافق هسته ای برای رسیدن به هدف خود و تهدید و باج‌گیری از امنیت و صلح بین‌المللی استفاده کرده‌است.

نماینده سعودی در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اضافه کرد که گزارش اخیر آژانس بین‌المللی بار دیگر برای همگان ثابت می‌کند که ایران همچنان همان سیاست مبتنی بر فریب و اغفالگری را در پیش گرفته‌است.

شاهزاده عبدالله بن خالد، ضمن ابراز نگرانی سعودی در قبال ادامه این رویکرد از سوی ایران و تأکید بر این که چنین چیزی جای شگفتی ندارد، گفت که تاریخ جمهوری اسلامی مملو از چنین کارهای غیرقابل قبول است چرا که همواره بخش‌های حساس و زیادی از برنامه هسته ای خود و تلاش گسترده برای دستیابی به سلاح هسته ای در حال حاضر یا در آینده نزدیک را پنهان کرده‌است.

سفیر سعودی، ایران را به همکاری کامل با آژانس برای تحقق خواسته‌های آن و پاسخ به پرسش‌های مطرح شده بدون هیچ گونه تأخیر و تعلل فراخواند.

او در پایان از آژانس اتمی خواست که از اطلاعات بیشتری در رابطه با فعالیت‌های هسته ای ایران پرده برداشته شود و فعالیت‌های بازرسی در داخل آن برای شناسایی هرگونه سایت احتمالی مورد استفاده جهت انجام فعالیت‌های هسته ای اعلام نشده نیز ادامه یابد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای