تقویت برنامه‌های درسی در سعودی با نقد و فلسفه

تقویت برنامه‌های درسی در سعودی با نقد و فلسفه

پنجشنبه, 19 نوامبر, 2020 - 12:15
آموزش نه تنها از راه دور است، بلکه با برنامه‌های آموزشی جدید تقویت می‌شود (الشرق الاوسط)

در راستای اقدامات پی در پی برای اصلاح و توسعه برنامه درسی سعودی، وزارت آموزش و پرورش در این کشور با معرفی برنامه‌های درسی در حوزه اندیشه انتقادی و فلسفه به دنبال توسعه ارزش‌های آزادی بیان و تحمل و تسامح است.

حمد آل الشیخ وزیر آموزش سعودی اعلام کرد که این وزارتخانه در حال حاضر بر روی تهیه برنامه‌های درسی در حوزه اندیشه انتقادی و فلسفه کار می‌کند. این تغییرات با هدف توسعه ارزش‌های آزادی بیان و اندیشه، تسامح و عدم تعصب فکری در میان دانش آموزان صورت می‌گیرد و امکان توانایی مهارت‌های تفکر انتقادی و فلسفی در موقعیت‌های مختلف زندگی را برای آنها فراهم می‌کند.

وزیر آموزش در جلسه «گفتگو می‌کنیم تا مدارا کنیم» که به همت مرکز گفتگوی ملی ملک عبدالعزیز و به مناسبت روز جهانی تسامح برگزار شد، گفت: «وزارت آموزش به دنبال تثبیت ارزش‌های مدارا و درک انسانی در بین دانش آموزان به عنوان ستون اساسی برای ارتقای مدارا در جامعه، از طریق شیوه‌های مختلف است».

وی افزود که این وزارت توجه زیادی را به توسعه برنامه‌های درسی مدارس اختصاص داده‌است تا با ارزش‌های ملی و اشتراکات فرهنگی در ارتقای گفتگو و مدارا، از جمله بررسی و ارزیابی برنامه‌های درسی و اطمینان از ایمنی آنها در برابر افکار منفی مرتبط باشد.

وی توضیح داد که این وزارت از طریق برنامه‌ها و رویدادهای تخصصی، به توسعه روش‌های گفتگوی مؤثر برای معلمان زن و مرد در مدارس عمومی و اعضای کادر آموزشی در دانشگاه‌ها کمک می‌کند، علاوه بر این از تلاش‌های مرکز آگاهی فکری برای نظارت بر اقدامات منفی در محافل آموزشی حمایت می‌کند.

این تحولات پس از تصمیماتی رخ داد که روند اصلاحات آموزشی را افزایش داده‌است، به طوری که کتاب‌هایی با گرایش‌های مذهبی افراطی از جمله کتاب‌های حسن البنا، سید قطب و المودودی، جمع‌آوری شدند.

 همچنین، وزیر آموزش و پرورش چند ماه پیش نیز اعلام کرد که «کارمندان مدارسی که تخلفات عقیدتی دارند باید فوراً اخراج شوند و به‌طور موقت تا زمان تصمیم‌گیری در پرونده آنها به کارهای اداری خارج از مدارس می‌پردازند».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای