«کودکان را نجات دهید»: سوریه و عراق از خطرناک‌ترین کشورها

«کودکان را نجات دهید»: سوریه و عراق از خطرناک‌ترین کشورها

جمعه, 20 نوامبر, 2020 - 12:00
کودکانی که در خیابان‌های نجف در عراق ماسک زده‌اند (رویترز)

سازمان خیریه «کودکان را نجات دهید» گزارش داد که تقریباً از هر ۵ کودک در جهان یک نفر در مناطقی که در مجاورت درگیری‌های مسلحانه هستند زندگی می‌کند. برای اولین بار، این گزارش مواردی از فلسطین، سودان و لیبی را شامل شده‌است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، این سازمان در بیانیه ای امروز جمعه ۳۰ آبان اظهار کرد که ۴۲۶ میلیون نفر زیر ۱۸ سال در سال ۲۰۱۹ در مناطق درگیری زندگی می‌کنند.

سوزانا کروگر رئیس اجرایی شعبه این سازمان در آلمان گفت: «پشت سر این اعداد، سرنوشتی ترسناک برای کودکان در کمین است».

بر اساس این گزارش، از سال ۲۰۱۰ روزانه حدود ۲۵ کودک قطع عضو یا کشته شده‌اند، از جمله کشورهای خطرناک برای کودکان در سال ۲۰۱۹ افغانستان، عراق و سوریه و همچنین کشورهای آفریقایی مانند کنگو، مالی و نیجریه هستند.

این مطالعه نشان داد که بنا به دلایل مربوط به پایگاه داده، امکان تنظیم ترتیب کشورها وجود ندارد.

تعداد کل کودکان ساکن در مناطق درگیری پس از ثبت رکورد در سال ۲۰۱۷ با ۴۳۳ میلیون نفر، سال گذشته به بالاترین سطح خود رسیده‌است.

این گزارش افزایش بلندمدت را اینگونه نشان داد: در سال ۱۹۹۰، در اولین سال مطالعه، حدود ۲۴۹ میلیون کودک در مناطق درگیری زندگی می‌کردند.

این گزارش مناطق را با توجه به شدت درگیری رتبه‌بندی می‌کند. در مناطق با تراکم کم، هر سال حداکثر ۲۵ کودک با دخالت حداقل یک گروه مسلح می‌میرند و در مناطق با تراکم بالا، این میزان ۱۰۰۰ کودک یا بیشتر است.

براساس این گزارش، ۱۶۰ میلیون کودک در دوره کنونی در این مناطق زندگی می‌کنند.

این مطالعه توسط محققان مؤسسه نروژی بریو انجام شد و این مطالعه براساس داده‌های محققان درگیری در دانشگاه اوپسالا در سوئد و تعداد جمعیت در دسترس سازمان ملل به عنوان الگو انجام شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای