فیصل بن فرحان: سعودی در ریاست G20 با عزم راسخ به مصاف کرونا رفته‌است

فیصل بن فرحان: سعودی در ریاست G20 با عزم راسخ به مصاف کرونا رفته‌است

جمعه, 20 نوامبر, 2020 - 20:30
شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی (الشرق الاوسط)

شاهزاده فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه پادشاهی عربی سعودی تأکید کرد اجلاس سران G20 امسال تحت شرایط استثنایی برگزار می‌شود که در نتیجه دنیاگیری کرونا چالش‌های بسیاری به جهان تحمیل و مانع بسیاری از فعالیت‌ها در زمینه‌های مختلف شده‌است. در این میان، ریاض با ریاست دوره‌ای کشورهای G20 با عزم راسخ، اراده و اقتدار به مصاف این چالش‌ها رفته‌است.

وزیر خارجه سعودی در گفتگو با خبرگزاری رسمی سعودی (واس) گفت: «کشور من از زمان تصدی ریاست گروه ۲۰، برنامه‌ای جامع و بلندپروازانه را تحت هدایت خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز و با پیگیری دقیق و نظارت مستقیم شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز ولیعهد، معاون رئیس شورای وزیران و وزیر دفاع آماده کرده‌است».

وی ادامه داد: این برنامه بر سه محور اصلی تمرکز دارد که عبارتند از: توانمندسازی مردم، حفاظت کره زمین و ایجاد چشم‌اندازهای نوین، به منظور تلاش برای ایجاد شرایطی مناسب که ملل، به ویژه زنان و جوانان را قادر به کار و شکوفایی کند.

او اضافه کرد که پادشاهی، حفظ جان مردم و حمایت از اقتصاد در برابر پیامدهای بیماری دنیاگیر کرونا را در راس اولویت‌های خود قرار داده‌است و توجه ویژه‌ای را به بحث و بررسی رویکردهای افراد در مورد مسائل مورد اهتمام آنها در همه زمینه‌های مختلف زندگی مبذول می‌دارد.

شاهزاده فیصل بن فرحان اظهار کرد: «در آغاز فراگیری کرونا، خادم حرمین شریفین، خواستار برگزاری اجلاس مجازی رهبران کشورهای G20، کشورها و سازمان‌های بین‌المللی مهمان به منظور بحث در مورد راه‌های پیشبرد هماهنگی تلاش‌های جهانی برای مبارزه با کرونا، کاهش تأثیرات انسانی، اجتماعی و اقتصادی آن، حمایت اقتصاد جهانی و تقویت همکاری‌ها شد.

وی افزود: پادشاهی عربی سعودی همچنین مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار برای حمایت از تلاش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای مبارزه با دنیاگیری و کاهش تأثیرات آن اختصاص داد. این مبلغ شامل حمایت از سازمان بهداشت جهانی، اتحاد نوآوری‌های آمادگی برای اپیدمی و اتحاد جهانی برای واکسن‌ها و مصونیت‌سازی است.

او افزود: ریاض در تلاش است تا راه حل‌هایی را برای برون رفت از این بیماری دنیاگیر به پیش ببرد و برای دستیابی به این راه حل‌ها با شرکا و سازمان‌های بین‌المللی همکاری کند.

فیصل بن فرحان تأکید کرد که کشورش براساس مسئولیتی که بر دوش دارد، سعی دارد تا تلاش‌های بین‌المللی را بسیج کرده و با ایمان به اهمیت همکاری مشترک بین‌المللی، کنفرانس‌ها و جلسات مجازی را در سطح وزرا و گروه‌های مختلف ارتباطی، برگزار کند.

شاهزاده فیصل بن فرحان با اشاره به این که «سعودی در هفتاد و پنجمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه ای را در مورد (متحد کردن تلاش‌های جهانی در برابر تهدیدهای بهداشتی جهانی … مبارزه با Covid-19 ارائه داد»، از نتایج اجلاس رهبران و درخواست آنها برای اقدامات مؤثر و هماهنگ برای مبارزه با این بحران جهانی استقبال کرد.

وی همچنین خواستار تشدید همکاری‌های بین‌المللی و تلاش‌های چند جانبه برای مقابله با بیماری‌های همه گیر شد و تأکید کرد که همکاری جهانی برای تضمین پرداختن به تأثیر منفی اجتماعی، اقتصادی، انسانی و مالی ویروس به موقع و بدون تبعیض ضروری است.

وی توضیح داد که «سعودی ابتکار خود را با کشورهای برادر و دوست و سازمان‌های تخصصی اتخاذ کرد تا تمام اقدامات لازم برای مهار شیوع ویروس کرونا و اطمینان از ایمنی افراد را انجام دهد».

 وزیر خارجه سعودی در پایان از همه کسانی که «به خاطر مردم و در همه جای جهان» کار می‌کنند قدردانی کرد و از عزم پادشاهی «برای دستیابی به پیشرفت و توسعه در جهان، حفظ امنیت و ایمنی مردم و ایجاد پایه‌های امنیت، رفاه و ثبات» خبر داد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای