نشست تاریخی گروه ۲۰ به ریاست سعودی؛ امید به توافق بین المللی درباره مشکلات

نشست تاریخی گروه ۲۰ به ریاست سعودی؛ امید به توافق بین المللی درباره مشکلات

این اجلاس مجازی شنبه و یکشنبه به ریاست ملک سلمان برگزار می شود
جمعه, 20 نوامبر, 2020 - 21:15
عکس دسته جمعی تاریخی تخیلی از سران گروه ۲۰ بر دیوارهای محله الطریف در الدرعیه (رویترز)

نشست تاریخی سران گروه ۲۰ شنبه و یکشنبه (۲۰ و ۲۱ نوامبر) در ریاض برگزار می شود. این اولین اجلاس جی ۲۰ در یک کشور عربی بوده و سعودی امیدوار است که شرکت کنندگان به توافق بین المللی در مورد مشکلات اقتصادی مطرح شده در برنامه کاری اجلاس برسند.


ملک سلمان بن عبد العزیز خادم حرمین شریفین رییس دوره پانزدهم اجلاس سران جی ۲۰ است که با توجه به شرایط شیوع همه گیری کرونا در جهان به صورت مجازی برگزار می شود. سران تعدادی از کشورهای جهان و موسسات بین المللی و منطقه ای برای شرکت در اجلاس دعوت شده اند.


دولت سعودی از میزبانی اجلاس سران جی ۲۰ به عنوان مهم ترین مجمع اقتصادی جهان استقبال کرد. 


نشست گروه ۲۰  مشکلات تاثیر گذار بر اقتصاد جهان را بررسی می کند. اعضای گروه ۲۰ دو سوم جمعیت جهان را تشکیل می دهند و ۸۵ درصد اقتصاد جهان و ۷۵ درصد داد و ستد بین المللی دست کشورهای عضو جی ۲۰ است.


گروه ۲۰ از کشورهای قدرتمند اقتصادی در جهان تشکیل شده و این اجلاس بیانگر نقش کلیدی سعودی در منطقه و جهان است. سعودی به دنبال افزایش همکاری با بقیه اعضای جی ۲۰ برای دست یابی به اهداف مد نظر این گروه در راستای ایجاد ثبات و رونق اقتصادی در جهان است. علاوه بر این برگزاری اجلاس گروه ۲۰ در سعودی باعث می شود که مسائل و مشکلات خاورمیانه و شمال آفریقا نیز مطرح شوند.


بررسی مشکلات پولی و اقتصادی و اجتماعی و نیز چالش های حوزه انرژی و محیط زیست و تغییرات آب و هوا و اقتصاد دیجیتال و تجارت و کشاورزی و نظام سلامت و سیستم آموزشی و دورکاری در برنامه کاری سران گروه ۲۰ قرار دارد.


این نشست با هدف ارتقای سیاست های موثر برای دست یابی به توسعه پایدار و متعادل و اشتغال زایی برای ارتقای سطح معیشت و رفاهمندی مردم جهان برگزار می شود.


ریاض در چندین ماه گذشته میزبان نشست ها و جلسات وزیران برای آماده سازی اجلاس سران و نیز جلسات کارگروه ها بود. مقام های ارشد کشورهای عضو و نیز نمایندگان موسسات بین المللی و بخش خصوصی و جامعه مدنی در جلسات کارگروه ها شرکت کردند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای