روسیه: سعودی «گروه ۲۰» را در شرایط بحرانی بی‌سابقه رهبری می‌کند

روسیه: سعودی «گروه ۲۰» را در شرایط بحرانی بی‌سابقه رهبری می‌کند

جمعه, 20 نوامبر, 2020 - 20:45

روسیه تأکید کرد که بیماری همه گیر ویروس کرونا به کشورهای جهان درس‌های زیادی داده‌است که مهمترین آنها راه‌های مقابله با فقر و نابرابری در سراسر جهان است.

سوتلانا لوکاش نماینده رئیس‌جمهور روسیه در G20(شرپای روسی) یکی از مهمترین تصمیمات G20 تحت ریاست سعودی را به تعویق انداختن و مسدود کردن بدهی فقیرترین کشورها دانست و آن را تحسین کرد.

لوکاش در مورد ابهامی که در ابتدای شیوع همه گیر کرونا (Covid-19) در همه دنیا حاکم بود صحبت کرد و گفت: اما ریاست سعودی به‌طور حرفه ای تمرکز خود را بر روی مواجهه با همه‌گیری تغییر داد، بدون اینکه بحث دستور جلسات اجلاس و مهمترین موضوعات آن همچون تغییرات آب و هوایی، فقر و.. را از دست بدهد.

این نماینده روس روز گذشته در یک کنفرانس مطبوعاتی مجازی در چارچوب فعالیت‌های اجلاس G20در سعودی اظهار کرد که بحران کنونی همه گیر کرونا را نمی‌توان با هیچ بحران قبلی مقایسه کرد.

وی افزود: «نشست سران G20 تاکنون مشابه این اتفاق را در اقتصاد جهانی روبرو نشده‌است، ما در مورد زندگی مردم و سلامتی آنها صحبت می‌کنیم، و این همان چیزی است که رهبران بر آن تمرکز کردند (...) روشن بود که هر رویارویی فردی نمی‌تواند موفق شود. در آغاز ابهام وجود داشت، اما ریاست سعودی حرفه ای بود، تمرکز خود را به نگرانی‌های اضطراری تغییر مداد و همچنان به موضوعات منظم مانند محیط زیست، تغییرات آب و هوا و مسائل انرژی توجه داشت».

وی اضافه کرد که تلاش‌های مشترک کشورهای G20 منجر به تأیید وزیران دارایی برای حمایت از بخش بهداشت و اقتصاد جهانی شد.

وی گفت: «ما نمی‌توانیم منتظر پایان همه‌گیری باشیم (...) ما شاهد بهبودی هستیم و باید از اقتصاد حمایت شود. هر بحرانی یک فرصت است و فقط یک چالش نیست. همه‌گیری به ما درک بیشتری از انتخاب چگونگی مقابله میدانی با فقر و نابرابری داده‌است».

به گفته لوکاش مصوبه گروه بیست کشور برتر اقتصادی، به تعویق انداختن یا مسدود کردن بدهی‌های کشورهای فقیر یکی از مهمترین تصمیمات صورت گرفته در سال جاری بود که ۴۶ کشور از این اقدام بهره‌مند شده‌اند.

شرپای روسی دربارهٔ اولویت‌های سعودی برای نشست G20در این جلسه گفت: «ریاست سعودی بسیار عالی بود، زیرا توجه را به آینده و توسعه فناوری به عنوان بخشی از تحول دیجیتال معطوف کرده‌است».

لوکاش با اشاره به اینکه روسیه اقدامات بسیار نزدیکی به مدل سعودی را اجرا می‌کند، اظهار کرد که همگرایی زیادی بین اولویت‌های سعودی و روسیه به ویژه در خصوص ابتکار ارائه شده توسط پادشاهی در مورد اقتصاد دورانی کربنی وجود دارد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای